Parafialna pielgrzymka do Ziemi Świętej - wrzesień 2022

Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus! Po dwóch latach COVIDowej przerwy pragniemy wrócić do pięknej tradycji pielgrzymowania do miejsc świętych. W tym roku chcemy wspólnie pojechać w modlitewnym pielgrzymowaniu do Ziemi Świętej.

ZAPISY - w kancelarii paarfialnej do końca maja. Zapraszamy!

RAMOWY PROGRAM:

DZIEŃ 1: KATOWICE – TEL AWIW

Zbiórka na lotnisku na 2/3 godziny przed wylotem. Odprawa biletowo – paszportowa i bezpośredni lot do Tel Awiwu (planowany wylot w zależności od terminu o godzinie 14.00, 15.51 bądź 16.15). Przylot na lotnisko Ben Guriona. Spotkanie z przedstawicielem lokalnego kontrahenta oraz przewodnikiem. Przejazd do Tyberiady/Nazaretu. Zakwaterowanie w hotelu, nocleg.

DZIEŃ 2: TEL AWIW – CEZAREA – HAIFA – TYBERIADA/NAZARET (ok. 160 km)

Śniadanie w hotelu. Przejazd do Cezarei Nadmorskiej nad Morzem Śródziemnym. Krótki pobyt na plaży znajdującej się nieopodal starożytnego akweduktu (II w. n.e). Następnie przejazd do Hajfy, trzeciego co do wielkości miasta Izraela, malowniczo położonego nad Morzem Śródziemnym, na stokach Góry Karmel. Zobaczymy m.in. Ogrody Bahaitów. W przepięknych Perskich Ogrodach wznosi się jedna z największych atrakcji Hajfy, przykryte złotą kopułą mauzoleum twórcy bahaizmu. Nawiedzenie Sanktuarium „Stella Maris”, zbudowanego nad grotą związaną w żydowskiej i chrześcijańskiej tradycji z prorokiem Eliaszem i jego uczniem. Sprzed Kościoła rozciąga się jeden z najpiękniejszych widoków na wybrzeże. Przejazd do Tyberiady/Nazaretu. Zakwaterowanie w hotelu, kolacja, nocleg.

DZIEŃ 3: NAZARET/TYBERIADA - TABGHA – GÓRA BŁOGOSŁAWIEŃSTW KAFARNAUM – REJS ŁODZIĄ (ok. 40 km)

Śniadanie w hotelu. Rozpoczęcie dnia wizytą w Kościołach w okolicy Jeziora Galilejskiego. Przejazd do Tabghi, miejsca w którym Jezus dokonał cudownego rozmnożenia pięciu bochenków chleba i dwóch ryb by nakarmić 5000 głodnych ludzi, którzy przyszli wysłuchać Jego nauk. Współczesny Kościół Rozmnożenia zbudowano na miejscu bizantyjskiej świątyni, w której zachowała się kolorowa mozaika podłogowa. Obok gdzie zmartwychwstały Jezus ukazał się po raz trzeci apostołom znajduje się Kościół Prymatu św. Piotra. Przejazd na Górę Błogosławieństw, miejsca gdzie Jezus wygłosił słynne „Kazanie na Górze”. Na zboczu wzgórza wznosi się ośmioboczne sanktuarium. Następnie przejazd północnym brzegiem jeziora do Kafarnaum, miasta Jezusa. Tutaj znajdują się pozostałości po synagodze prawdopodobnie zbudowanej na ruinach tej, w której nauczał Jezus. Rejs łodzią po Jeziorze Galilejskim. Opcjonalnie istnieje możliwość zakupienia Ryby Św. Piotra – Ok. 21 Usd/os. Powrót do hotelu, kolacja, nocleg.

DZIEŃ 4: KANA GALILEJSKA – NAZARET - GÓRA TABOR – BETLEJEM (ok. 250 km)

Śniadanie w hotelu. Wykwaterowanie. Przejazd do Kany Galilejskiej, gdzie Jezus dokonał pierwszego cudu przemiany wody w wino na weselu ubogiej rodziny. W tym miejscu znajduje się Sanktuarium Pierwszego Cudu. Zobaczyć tu można fragment starożytnej mozaiki podłogowej z napisami w języku aramejskim, a w jego podziemiach widoczne są warstwy archeologiczne sięgające I w. n.e. Następnie przejazd do Nazaretu. Nawiedzenie Bazyliki Zwiastowania, największej chrześcijańskiej świątyni na Bliskim Wschodzie. W kościele dolnym znajduje się Grota Zwiastowania. To tu Anioł Pański „zwiastował Pannie Maryi”, iż stanie się Matką Syna Bożego. Kościół górny opowiada chwałę Maryi „błogosławioną przez wszystkie narody” i „nad aniołów wywyższoną”. Przejście do Kościoła Św. Józefa, który został wzniesiony w miejscu dawnego domu cieśli Józefa, męża Marii. Następnie przejazd na Górę Tabor, miejsce Przemienienia. Wydarzenie to upamiętnia piękna franciszkańska Bazylika Przemienienia Pańskiego z kaplicami poświęconymi Mojżeszowi i Eliaszowi. Przejazd do Betlejem. Zakwaterowanie w hotelu, kolacja i nocleg.

DZIEŃ 5: BETLEJEM – JEROZOLIMA (ok. 40 km)

Śniadanie w hotelu. Przejazd do Beit Sahour (Pole Pasterzy) oddalonego o kilka kilometrów od Betlejem miejsca, gdzie w noc Narodzenia Jezusa pasterze czuwali nad swymi stadami. Powrót do Betlejem. Nad miastem góruje Bazylika Narodzenia Pańskiego zbudowana nad Grotą Narodzenia. Srebrną gwiazdą oznaczono miejsce przyjścia na świat Jezusa. Do Groty Narodzenia przylega Grota Żłóbka, gdzie pasterze oddali hołd małemu Jezusowi. Bazylika Narodzenia Pańskiego jest jedną z najstarszych świątyń chrześcijańskich, w której odprawiane są nabożeństwa. Do bazyliki przylegają klasztory i kościoły ormiańskie, grecko-prawosławne i katolickie, a wśród nich m.in. Kościół Św. Katarzyny. W odległości 300 m od bazyliki znajduje się Grota Mleczna. Tradycja mówi, że Maria podczas ucieczki do Egiptu w tym miejscu karmiła Jezusa. W trakcie karmienia krople mleka upadły na skałę zmieniając na mlecznobiały kolor. Przejazd do Jerozolimy. Przejście pod Ścianę Płaczu, zwaną także Murem Zachodnim. To najważniejsze miejsce dla wszystkich Żydów. Są to pozostałości drugiej Świątyni wybudowanej przez Heroda Wielkiego. Powrót do hotelu, kolacja, nocleg. Dla chętnych wycieczka fakultatywna Jerozolima nocą 25 USD/osoba.

DZIEŃ 6: JEROZOLIMA (ok. 25 km)

Śniadanie w hotelu. Wizyta na Górze Oliwnej, skąd roztacza się niesamowita panorama Starego Miasta. Nawiedzenie Kościoła Pater Noster, gdzie Jezus nauczał modlitwy „Ojcze Nasz”. Następnie przejście do kościoła Dominus Flevit. W tym miejscu Jezus zapłakał nad losem Jerozolimy. Po drodze mija się cmentarze Żydowskie na zachodnim zboczu Góry Oliwnej. U jej podnóża znajduje się Bazylika Agonii. Tuż obok Świątyni rozciąga się Ogród Oliwny – Getsemani, w którym Jezus modlił się przed swoją Męką i tutaj został zdradzony. „Via Dolorosa” – Droga Krzyżowa, to ciąg wąskich uliczek i umieszczonych przy nich XIV stacji Męki Pańskiej. Stacje od I do IX usytuowane są w budynkach przylegających do ulic a od X do XIV w Bazylice Grobu Pańskiego. Dystans od Twierdzy Antonia (gdzie Jezus usłyszał wyrok) do Bazyliki Grobu Pańskiego to ok. 1200 m. Bazylika jest jedną z najbardziej niezwykłych świątyń na świecie. Jest wspólną własnością kilku wyznań chrześcijańskich, z których każda ma własne kaplice oraz ołtarze i odprawia nabożeństwa w swoim obrządku. Najważniejsze miejsca w Bazylice Grobu Pańskiego to miejsce ukrzyżowania Jezusa – Golgota/ Kalwaria oraz pusty grób, gdzie złożono ciało Pana i gdzie On zmartwychwstał. Przejście na Górę Syjon. Nawiedzimy Kościół Zaśnięcia NMP, okazałą benedyktyńską budowlę wzniesioną w miejscu, gdzie wedle tradycji Maria zapadła w wieczny sen. Następnie udamy się do Wieczernika, najważniejszego dla chrześcijan miejsca na Górze Syjon, miejsca ostatniej wieczerzy. To tutaj miały miejsce najbardziej doniosłe wydarzenia, ustanowienie Eucharystii, pojawienie się zmartwychwstałego Jezusa, zesłanie Ducha Świętego. Na wschodnim zboczu Góry Syjon stoi Kościół św. Piotra „In Galicantu”, czyli „w miejscu gdzie zapiał kogut”, a apostoł Piotr trzy razy zaparł się Jezusa. Powrót do hotelu w Betlejem, kolacja, nocleg.

DZIEŃ 7: JERYCHO – QUASRL - Al-JAHUD – QUMRAN - MORZE MARTWE (ok. 250 km)

Śniadanie w hotelu. Przejazd do Jerycha, miasta uchodzącego za najstarsze na świecie. Wznosi się tu Góra Kuszenia, na której według Biblii, Jezus był kuszony przez szatana. • Następnie przejazd do Quasrl-Al-Jahud - miejsca, gdzie Jan Chrzciciel udzielił chrztu Jezusowi. Odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych nad Jordanem. Przejazd do Qumran, miejsca odnalezienia tzw. zwojów znad Morza Martwego. Z drogi zobaczymy groty, w których je odnaleziono. Przejazd nam Morze Martwe, najniżej położone miejsce na świecie. Czas wolny na kąpiele błotne. Krainy rozciągającej się nad Morzem Martwym nie sposób porównać z żadnym innym miejscem na Ziemi. Powrót do hotelu, kolacja, nocleg.

DZIEŃ 8: BETLEJEM – EIN KAREM - YAD VASHEM (na życzenie grupy) - TEL AWIW

Śniadanie w hotelu. Wykwaterowanie. Wizyta w Ein Karem, niewielkiej biblijnej miejscowości na zachód od Jerozolimy. Zobaczymy franciszkański Kościół Nawiedzenia, zbudowany w miejscu gdzie wedle tradycji Maria odwiedził św. Elżbietę, matkę Jana Chrzciciela. Nad grotą, tradycyjnie uważaną za miejsce w którym urodził się Jan Chrzciciel, wznosi się dziś Kościół św. Jana. Na życzenie grupy przejazd do Yad Vashem, Muzeum Historii Holocaustu, niezwykłego pomnika, którym uczczono pamięć sześciu milionów zamordowanych Żydów. Wykorzystano do tego najnowsze techniki multimedialne. Yad Vashem zajmuje się nadawaniem tytułów „Sprawiedliwych wśród Narodów Świata” osobom, które podczas wojny ratowały Żydów od zagłady. Wśród 20 tys. Sprawiedliwych jest aż 6 tys. Polaków. Do niedawna każdy z uhonorowanych miał przy muzeum zasadzone drzewko, teraz otrzymują imienne tabliczki. Czas wolny na lunch. Następnie przejazd do Tel Awiwu. Zwiedzanie starej części miasta, Jafy. Według Starego Testamentu założył ją po biblijnym potopie jeden z synów Noego, Jafet. Przejście uliczkami starego miasta, Ścieżką Horoskopu. Transfer na lotnisko Ben Guriona. Odprawa biletowo – paszportowa, wylot planowany w zależności od terminu na godzinę 19.20, 21.50.

KOSZT: ok. 3850 zł

Świadczenia:

• Bilet lotniczy Katowice – Tel Awiw – Katowice z opłatami lotniskowymi.

• 1 mała osobista torebka, która musi zmieścić się pod siedzeniem (40 cm x 20 cm x 25 cm) oraz bagaż główny 1 sztuka na osobę do 20 kg. Wymiary bagażu głównego – suma wymiarów nie może przekraczać 158 cm).

• Transfer klimatyzowanym autokarem podczas zwiedzania.

• Zakwaterowanie w pokojach dwu- i trzyosobowych w hotelach klasy turystycznej (min. 3*) – zgodnie z programem i godzinami przelotów Pielgrzymki.

• Wyżywienie zgodnie z programem Pielgrzymki.

• Opiekę polskojęzycznego przewodnika podczas zwiedzania.

• Opiekę duchową Księdza.

• Ubezpieczenie UNIQA Świat Multitravel + CP (choroby przewlekłe) do 100% KL + AS , BAGAŻ - 400 euro .

• System tour guide podczas zwiedzania Jerozolimy i Betlejem.

 

Cena nie zawiera:

• Biletów wstępu do zwiedzanych obiektów, obligatoryjnych napiwków dla kierowców, kosztów realizacji programu (razem 150 USD/osoba - płatne obligatoryjnie do przewodnika na miejscu bądź przelewem na konto organizatora)

• Wydatków własnych.

• Posiłków niewymienionych w programie.

• Obowiązkowej składki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny w wysokości 13 PLN/osoba.

• Obowiązkowej składki na Turystyczny Fundusz Pomocowy w wysokości 13 PLN/osoba.

• Wszelkich świadczeń i opłat nie ujętych w punkcie "cena zawiera".

 

Oragnizator:

B.T. Andretour

41-902 Bytom ul. Jagiellońska 11

Tel. 32-3897046, 32-3897047

Już od dłuższego czasu w naszej parafii i dzielnicy staramy się, na tyle ile potrafimy, pomóc rodzinom z Ukrainy, które uciekają od dramatu wojny. Czas na chwilę podsumowań, zebrania tego wszystkiego, co dzięki woli Pana i naszym otwartym sercom ma miejsce w naszym lokalnym społeczeństwie. 
To, co się dzieje obecnie - i ma trwałe działanie - podsumowaliśmy w czterech płaszczyznach:

???? MODLITWA I POST: w każdą niedzielę zapraszamy na wspólną modlitwę rodziny Ukraińskie różnych wyznań i religii na Eucharystię o 10:30, podczas której Ewangelia i modlitwa wiernych odczytywane są także po ukraińsku. Dodatkowo - każda środa to wyjątkowy w naszej parafii dzień wołania o wypełnienie się woli Bożej w tej sprawie. Po ludzku nie potrafimy zaradzić temu złu, dlatego o godz. 18:35 (po Mszy św.) gromadzimy się na modlitwie różańcowej i prosimy o pokój na świecie. Środa to także dla chętnych dzień POSTU w tej intencji. Zachęcamy każdego, aby w ciszy swojego serca podjąć takie zobowiązanie i w intencji zachowania dobra i miłości w świecie pokutować w taki sposób.

???? JAŁMUŻNA: pierwsze zbiórki pieniężne na cele pomocowe Ukrainie przekraczały oczekiwania każdego, otwartość dobroczyńców była przeogromna. Dzięki niej mogliśmy przygotować Dom św. Jacka na dom dla rodzin z Ukrainy. a także zabezpieczyć jej pierwsze potrzeby. Obecnie skupiamy się na rodzinach naszej parafii/dzielnicy, które Wy gościcie w waszych domach. Co niedzielę można po mszach św. zabrać ze sobą MINI LISTĘ ZAKUPÓW, na której zebrane są artykuły spożywcze (łącznie do 50 zł), które wcześniej zgłosiły nam potrzebujące rodziny. Co niedzielę - w zależności od potrzeb - rozdajemy Wam od 15 do nawet 37 karteczek z zakupami. Zawsze szybko się rozchodzą - dziękujemy, że w taki realny sposób pomagacie konkretnym rodzinom mieszkającym w naszej parafii!

???? AKTYWNOŚĆ: od pierwszych tygodni współpracujemy z Rada Dzielnicy Sośnica, żeby pomagać odpowiedzialnie. W każdą sobotę od 10:00-12:00 dzięki wolontariuszom z Pedagogiki przedszkolnej i wczesnoszkolnej Politechnika Śląska oraz przyjaciołom możemy zapraszać rodziny ukraińskie na SPOTKANIA INTEGRACYJNE w Domu św. Jacka. Za współpracę dziękujemy: Szkoła Podstawowa nr 14 w GliwicachSzkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 21Sport-TravelTrampolina GliwiceAktywnie dla Gliwic.

???? GOŚCINNOŚĆ: Dom św. Jacka stał się prawdziwym domem! Bogu niech będą dzięki, że pomimo dramatu tych wydarzeń daje nam poznawać siebie nawzajem, odkrywać podobieństwa naszej kultury czy wyznawanej wiary! Dwa razy w tygodniu w Domu św. Jacka prowadzone są także lekcje języka polskiego, dzięki którym łatwiej jest znaleźć pracę, czy w codzienności uczestniczyć w życiu społecznym Sośnicy.


Panu Bogu i każdemu ludzkiemu otwartemu sercu niech będą dzięki!

Chrystus Zmartwychwstał, Alleluja! 

 


Odwiedź specjalną podstronę naszej parafii, która zbiera wszystkie działania i inicjatywy podejmowane przez naszych Parafian (a także dzielnicę i przyjaciół), a które skierowane są dla rodzin uciekających od dramatu i tragedii wojny. 

Kliknij tutaj, aby przejść do serwisu UKRAINA.

 

 

 

 

 

 

 

 

Nabożeństwa majowe

Zapraszamy codziennie o godz. 17:30 na Nabożeństwa Majowe. Przy sprzyjającej pogodzie Nabożeństwa Majowe będą odprawiane w muszli koncertowej.

Przez cały miesiąc maj w soboty okazja do Sakramentu Pokuty jak zawsze o godz. 17:00, ale ze względu na Nabożeństwa Majowe, bez wystawienia Najświętszego Sakramentu.

 

---

Dziecięce Majowe - kl. 2a i 2b

Dziecięce Majowe - kl. 2c i 2d

misja:10 - dekanalna Msza św. młodzieżowa

Wraz z księżmi naszego dekanatu zapraszamy na cykl młodzieżowych Mszy świętych z kazaniem, a po nich na spotkania integracyjne dla chętnych. Start za każdym razem o g. 19:30, ale co miesiąc w innej parafii naszego dekanatu. W maju (06.05 o 19:30) spotykamy się w parafii NMP w Gliwicach Bojkowie.

Dlaczego tak?
Festiwal Życia w 2021 dał nam konkretne zadanie: “WYJDŹ!”, jak Abraham. Więc idziemy i chcemy odwiedzać wszystkie parafie
w naszym dekanacie, żeby się modlić o wiarę i chęć zaangażowania dla młodych.

Chodź z nami!

więcej

Transmisje z naszego kościoła

Kochani, zdajemy sobie sprawę, że wielu z Was przebywa na kwarantannach, albo w izolacji domowej. Pamiętamy o Was w modlitwie! ???? Dlatego, jeśli nie możecie być jutro z nami w kościele, zapraszamy do duchowej łączności - na kanale Posłaniec św. Jacka na YouTube ????????.

Wasi duszpasterze,

ks. Proboszcz Krzysztof, ks. Franciszek, ks. Łukasz i ks. Marek

 

LINK DO TRANSMISJI: https://swjacek-gliwice.pl/na-zywo

Ojcowskim Sercem - list apostolski papieża Franciszka na ten rok

Patris corde – ojcowskim sercem: tak Józef umiłował Jezusa, nazywanego we wszystkich czterech Ewangeliach „synem Józefa”. Mateusz i Łukasz, dwaj ewangeliści, którzy ukazali jego postać, niewiele mówią, ale wystarczająco dużo, aby zrozumieć, jakim był ojcem oraz misję powierzoną mu przez Opatrzność.

Przeczytaj cały list tutaj...

więcej