Jak przygotować się do Świąt Wielkiej Nocy 2020?

Kochani, ten czas będzie dla nas inny - i chyba to zdanie słyszeliśmy już tysiące razy w ostatnich tygodniach.

Ale, prawdą jest także, że czas Wielkiego Tygodnia i czas Świąt Wielkiej Nocy to dla nas inny czas. Czas nadziei, że śmierć przegrywa, że Jezus wygrywa z naszymi grzechami, naszymi słabościami. Nie możemy o tym zapomnieć!

Proponujemy Wam, żeby w waszych domach też dobrze przeżyć ten czas budowania nadziei i jednoczenia się wokół krzyża Chrystusa:

Niedawno była V niedziela Wielkiego Postu… taka inna niż zwykle, niż od początku naszego istnienia, bo nawet stulatkowie czegoś takiego nie doświadczyli.

Nie wiem czy pamiętamy, ale w tę niedzielę w tradycji Kościoła robi się coś, co trochę niepokoić powinno, a mianowicie zakrywa się krzyże. Być może co roku umykało to naszej uwadze, bo kilkukrotne spojrzenie nie koduje na długo. To piękna tradycja, którą warto podtrzymać.

W tym roku nie będzie tego widać wcale w kościołach, natomiast… w każdym domu mamy krzyż – duży, mały, malutki, mikroskopijny. Zróbmy więc dla niego specjalne miejsce – może lepiej na te dni do Wielkiego Piątku zdjąć go ze ściany i przybliżyć do rzeczywistości „stołu” rodzinnego?!

I zasłońmy krzyż kawałkiem płótna (razem, rodzinnie, przy wieczornej modlitwie) – wiemy, że to krzyż i wiemy, co na tym krzyżu się dokonało! Używamy zasłon, by przypominały nam o szczególnym czasie. Patrząc na zasłonięty krzyż od razu wiemy, że coś jest nie tak. Niech ta zasłona będzie zachętą do przygotowań, by w Wielki Piątek wspólnie, rodzinnie odsłonić go. Wtedy bowiem gdy czytać będziemy w domach opis męki Pańskiej nasze zmysły inaczej będą się koncentrować, by współodczuwać. Te zasłony to trochę jak „post” dla oczu, by oczy serca wyostrzyły swoje spojrzenie.

Oczekiwanie ma sens kiedy wiemy, że się skończy – wiemy, że dwa tygodnie miną szybko i zasłona opadnie… nie będzie ona na zawsze. Zakrycie krzyża jest nienaturalne. Te dwa tygodnie niech wzbudzą w nas pragnienie widzenia. Kiedy będziemy zdejmować te zasłony to pamiętajmy, że żyjemy w świecie „zasłoniętym”, na wygnaniu, że prawdziwy dom jest gdzie indziej. Jego śmierć przyniosła nam życie wieczne. Dopiero nasza śmierć sprawia, że zasłona zostaje uniesiona i wtedy zobaczymy piękno wszystkiego w naszym życiu.
 

Wiernego i pokornego wpatrywania się w Ukrzyżowanego także przez „zasłonę” życzymy
i z serca błogosławimy!

Wasi duszpasterze

 

Ps. O tym jak będą wyglądały dni Triduum Paschalnego oraz Wielkanoc w naszej parafii przeczytasz w artykule "Jak będą wyglądały najbliższe święta?", a informacje co będziemy transmitowali tutaj - "Co będziemy transmitowali?".

© artykuł opublikowany za zgodą autora (o. Robert Więcek SJ)

Uroczystość I Komunii św.

Drodzy Rodzice! Nadzwyczajna obecnie sytuacja związana z szerzeniem się koronawirusa powoduje pojawianie się szeregu pytań co do najbliższej przyszłości, także pytań związanych z tegoroczną uroczystością I Komunii św. Najważniejsze informacje pragnę wam przekazać w kilku punktach poniżej:

więcej

Podziękowania

Otrzymujemy od Was bardzo wiele serdecznych słów wdzięczności i życzliwości. Panu Bogu i Wam, nasi kochani parafianie i wszystkim tym, którzy przez Internet mają z nami kontakt, chcemy także podziękować: za to że jesteście z nami, że przez codzienny różaniec tworzymy wspólnotę wiary. Szczególne słowa wdzięczności kierujemy do tych wszystkich, którzy przez wpłatę/przelew na konto naszej parafii, rozumieją ten trudny czas także pod względem materialnym funkcjonowania parafii. Za waszą troskę i materialną pomoc Z SERCA DZIĘKUJEMY!!!

WASI DUSZPASTERZE

Powstaje nowa kopalnia w Gliwicach

Więcej szczegółów, jak mówią odpowiedzialne osoby, już wkrótce. Będziemy monitorować sytuację - w czasie weekendu podamy konkretne informacje.

Adres internetowy - zobacz.

Dom Św. Jacka w Gliwicach --- dotacja

 

Zapytanie ofertowe na wybór Inwestora Zastępczego.
Ogłoszenie o udzieleniu zamówienia.
Przetargi, zapytania ofertowe
(aktualizacja 29.12.2018)

Pliki do pobrania

więcej