Co to jest?

Płyta projekt: Gliwicka Pastorałka jest klamrą zamykającą 8 weekendów warsztatowych (wokalno-instrumentalnych), które prowadzone były w ramach Gliwickiego Budżetu Obywatelskiego 2021 (a organizowane przez Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 14 w Gliwicach). Pierwotnie projekt warsztatów nie przewidywał wydania płyty, a jedynie koncert finałowy, jednak sytuacja roku 2021 związana z COVID-19 była na tyle nieprzewidywalna, że od początku spotkań edukacyjnych dzięki zaangażowaniu prowadzących, a przede wszystkim dzięki entuzjazmie i aktywnej postawie muzykujących dzieci i młodzieży wiadomym było, że na koncercie nie może się skończyć, jeśli chcemy podzielić się radością śpiewu z drugim człowiekiem. Jeśli dzielenie się talentem, śpiewem - to nie można było wybrać innego materiału niż Bożonarodzeniowe kolędy i pastorałki, które od wiek wieków łączą Polaków. Adam Mickiewicz, zachwycał się nad „kantyczkami”, popularnymi pieśniami okresu Bożonarodzeniowego: “Nie wiem, czy jaki inny kraj może się pochlubić zbiorem podobnym do tego, który posiada Polska (...). Uczucia w nich wypowiedziane, uczucia macierzyńskie, gorliwej czci Najświętszej Panny dla Boskiego dzieciątka, są tak delikatne i tak święte, że tłumaczenie prozą mogłoby je spospolitować. trudno by znaleźć w jakiejkolwiek innej poezji wyrażenia tak czyste, o takiej słodyczy i takiej delikatności”.

Naszym sercom przyświecał ten właśnie cel: pośród świata niepewności podzielić się delikatnością i świętością tych wyjątkowych dni. O tym też opowiada tytułowa Gliwicka Pastorałka. Mamy nadzieję, że wsłuchiwanie się, a być może i nawet wspólny śpiew kolęd i pastorałek z tej płyty doda Państwa sercom wiary, nadziei i miłości. 

płyta projekt: Gliwicka Pastorałka:

Na nagranej przez dzieci i młodzież płycie projekt: Gliwicka Pastorałka znajduje się 6 utworów:

  1. W żłobie leży (słowa Piotr Skarga, muz. autor nieznany)

  2. Z narodzenia Pana (słowa i muzyka autor nieznany, aranżacja TGD)

  3. Jezusa narodzonego (słowa i muzyka autor nieznany)

  4. Kolęda płynie z wysokości (słowa ks. Jan Twardowski, muzyka Jan Pospieszalski/Mateusz Pospieszalski/Marcin Pospieszalski, solo Wiktoria Kolczyńska)

  5. Gore gwiazda Jezusowi (słowa i muzyka autor nieznany)

  6. Ach i och - gliwicka pastorałka (słowa Młodzi Sośnica, muzyka Konrad Kuchciak, solo Kamil Milczarek)

Płyta została fizycznie wyprodukowana w 250 sztukach dzięki uprzejmości i zorganizowaniu Rady Rodziców ZSO 14 (SP 14 i PM22). Jednakże będzie ona także dostępna w Spotify oraz YouTube po 18 grudnia 2021 r.

Patronat honorowy nad płytą objął Prezydent Miasta Gliwice Adam Neumann, a patronami medialnymi zostali: 

  • radio CCM Gliwice (emisja gliwickiej pastorałki na atenie radia, dziękujemy także za audycję promocyjną - 11.12.2021 w godz. 11:00-12:00 - kliknij, żeby posłuchać fragmentu)
  • radio eM (emisja gliwickiej pastorałki na atenie radia i konkurs z rozdawaniem płyty)
  • Gość Niedzielny (artykuł promocyjny w Gliwickiej części GN 5.12.2021)
  • Pełni Życia (diecezjalne duszpasterstwo młodzieży z Gliwic)

Nagranie płyty było możliwe dzięki zaangażowaniu wielu osób i możliwości sprzętowo-technicznych jakie daje Dom św. Jacka. Za aranżację i produkcję muzyczną był odpowiedzialny współprowadzący warsztaty, Konrad Kuchciak. Mix i mastering dźwięku przygotował dla nas Karol Mańkowski. Niezwykle adekwatne i pełne przesłania grafiki przygotował dla nas Michał Grochoła. W imieniu uczestników i organizatorów osobom, które poświęcając swój dodatkowy wolny czas oraz użyczając swoich umiejętności umożliwiły powstanie płyty - serdecznie dziękujemy!

Dziękujemy Miastu Gliwice, jej agendzie edukacyjnej, za możliwość edukacji muzycznej w naszej lokalnej społeczności.

Szczególne podziękowania kierujemy także do wszystkich, którzy ponad rok temu uwierzyli, że głosując na ten projekt w Gliwickim Budżecie Obywatelskim robią coś ważnego i potrzebnego. Mamy nadzieję, że płyta, która w Internecie będzie dostępna darmowo - będzie dla Państwa dużą radością z oddanego przez Państwa głosu.