Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus! Po dwóch latach COVIDowej przerwy pragniemy wrócić do pięknej tradycji pielgrzymowania do miejsc świętych. W tym roku chcemy wspólnie pojechać w modlitewnym pielgrzymowaniu do Ziemi Świętej.

 

TERMIN: 21-28 września 2022*

*lub 22-29 września, w zależności od ilości osób. 

ZAPISY - w kancelarii parafialnej do 5 lipca. Zapraszamy!

RAMOWY PROGRAM:

DZIEŃ 1: POLSKA – TEL AWIW

Zbiórka na lotnisku (Katowice lub Kraków) na 2/3 godziny przed wylotem. Odprawa biletowo – paszportowa i bezpośredni lot do Tel Awiwu (planowany wylot w zależności od terminu o godzinie 14.00, 15.51 bądź 16.15). Przylot na lotnisko Ben Guriona. Spotkanie z przedstawicielem lokalnego kontrahenta oraz przewodnikiem. Przejazd do Tyberiady/Nazaretu. Zakwaterowanie w hotelu, nocleg.

DZIEŃ 2: TEL AWIW – CEZAREA – HAIFA – TYBERIADA/NAZARET (ok. 160 km)

Śniadanie w hotelu. Przejazd do Cezarei Nadmorskiej nad Morzem Śródziemnym. Krótki pobyt na plaży znajdującej się nieopodal starożytnego akweduktu (II w. n.e). Następnie przejazd do Hajfy, trzeciego co do wielkości miasta Izraela, malowniczo położonego nad Morzem Śródziemnym, na stokach Góry Karmel. Zobaczymy m.in. Ogrody Bahaitów. W przepięknych Perskich Ogrodach wznosi się jedna z największych atrakcji Hajfy, przykryte złotą kopułą mauzoleum twórcy bahaizmu. Nawiedzenie Sanktuarium „Stella Maris”, zbudowanego nad grotą związaną w żydowskiej i chrześcijańskiej tradycji z prorokiem Eliaszem i jego uczniem. Sprzed Kościoła rozciąga się jeden z najpiękniejszych widoków na wybrzeże. Przejazd do Tyberiady/Nazaretu. Zakwaterowanie w hotelu, kolacja, nocleg.

DZIEŃ 3: NAZARET/TYBERIADA - TABGHA – GÓRA BŁOGOSŁAWIEŃSTW KAFARNAUM – REJS ŁODZIĄ (ok. 40 km)

Śniadanie w hotelu. Rozpoczęcie dnia wizytą w Kościołach w okolicy Jeziora Galilejskiego. Przejazd do Tabghi, miejsca w którym Jezus dokonał cudownego rozmnożenia pięciu bochenków chleba i dwóch ryb by nakarmić 5000 głodnych ludzi, którzy przyszli wysłuchać Jego nauk. Współczesny Kościół Rozmnożenia zbudowano na miejscu bizantyjskiej świątyni, w której zachowała się kolorowa mozaika podłogowa. Obok gdzie zmartwychwstały Jezus ukazał się po raz trzeci apostołom znajduje się Kościół Prymatu św. Piotra. Przejazd na Górę Błogosławieństw, miejsca gdzie Jezus wygłosił słynne „Kazanie na Górze”. Na zboczu wzgórza wznosi się ośmioboczne sanktuarium. Następnie przejazd północnym brzegiem jeziora do Kafarnaum, miasta Jezusa. Tutaj znajdują się pozostałości po synagodze prawdopodobnie zbudowanej na ruinach tej, w której nauczał Jezus. Rejs łodzią po Jeziorze Galilejskim. Opcjonalnie istnieje możliwość zakupienia Ryby Św. Piotra – Ok. 21 Usd/os. Powrót do hotelu, kolacja, nocleg.

DZIEŃ 4: KANA GALILEJSKA – NAZARET - GÓRA TABOR – BETLEJEM (ok. 250 km)

Śniadanie w hotelu. Wykwaterowanie. Przejazd do Kany Galilejskiej, gdzie Jezus dokonał pierwszego cudu przemiany wody w wino na weselu ubogiej rodziny. W tym miejscu znajduje się Sanktuarium Pierwszego Cudu. Zobaczyć tu można fragment starożytnej mozaiki podłogowej z napisami w języku aramejskim, a w jego podziemiach widoczne są warstwy archeologiczne sięgające I w. n.e. Następnie przejazd do Nazaretu. Nawiedzenie Bazyliki Zwiastowania, największej chrześcijańskiej świątyni na Bliskim Wschodzie. W kościele dolnym znajduje się Grota Zwiastowania. To tu Anioł Pański „zwiastował Pannie Maryi”, iż stanie się Matką Syna Bożego. Kościół górny opowiada chwałę Maryi „błogosławioną przez wszystkie narody” i „nad aniołów wywyższoną”. Przejście do Kościoła Św. Józefa, który został wzniesiony w miejscu dawnego domu cieśli Józefa, męża Marii. Następnie przejazd na Górę Tabor, miejsce Przemienienia. Wydarzenie to upamiętnia piękna franciszkańska Bazylika Przemienienia Pańskiego z kaplicami poświęconymi Mojżeszowi i Eliaszowi. Przejazd do Betlejem. Zakwaterowanie w hotelu, kolacja i nocleg.

DZIEŃ 5: BETLEJEM – JEROZOLIMA (ok. 40 km)

Śniadanie w hotelu. Przejazd do Beit Sahour (Pole Pasterzy) oddalonego o kilka kilometrów od Betlejem miejsca, gdzie w noc Narodzenia Jezusa pasterze czuwali nad swymi stadami. Powrót do Betlejem. Nad miastem góruje Bazylika Narodzenia Pańskiego zbudowana nad Grotą Narodzenia. Srebrną gwiazdą oznaczono miejsce przyjścia na świat Jezusa. Do Groty Narodzenia przylega Grota Żłóbka, gdzie pasterze oddali hołd małemu Jezusowi. Bazylika Narodzenia Pańskiego jest jedną z najstarszych świątyń chrześcijańskich, w której odprawiane są nabożeństwa. Do bazyliki przylegają klasztory i kościoły ormiańskie, grecko-prawosławne i katolickie, a wśród nich m.in. Kościół Św. Katarzyny. W odległości 300 m od bazyliki znajduje się Grota Mleczna. Tradycja mówi, że Maria podczas ucieczki do Egiptu w tym miejscu karmiła Jezusa. W trakcie karmienia krople mleka upadły na skałę zmieniając na mlecznobiały kolor. Przejazd do Jerozolimy. Przejście pod Ścianę Płaczu, zwaną także Murem Zachodnim. To najważniejsze miejsce dla wszystkich Żydów. Są to pozostałości drugiej Świątyni wybudowanej przez Heroda Wielkiego. Powrót do hotelu, kolacja, nocleg. Dla chętnych wycieczka fakultatywna Jerozolima nocą 25 USD/osoba.

DZIEŃ 6: JEROZOLIMA (ok. 25 km)

Śniadanie w hotelu. Wizyta na Górze Oliwnej, skąd roztacza się niesamowita panorama Starego Miasta. Nawiedzenie Kościoła Pater Noster, gdzie Jezus nauczał modlitwy „Ojcze Nasz”. Następnie przejście do kościoła Dominus Flevit. W tym miejscu Jezus zapłakał nad losem Jerozolimy. Po drodze mija się cmentarze Żydowskie na zachodnim zboczu Góry Oliwnej. U jej podnóża znajduje się Bazylika Agonii. Tuż obok Świątyni rozciąga się Ogród Oliwny – Getsemani, w którym Jezus modlił się przed swoją Męką i tutaj został zdradzony. „Via Dolorosa” – Droga Krzyżowa, to ciąg wąskich uliczek i umieszczonych przy nich XIV stacji Męki Pańskiej. Stacje od I do IX usytuowane są w budynkach przylegających do ulic a od X do XIV w Bazylice Grobu Pańskiego. Dystans od Twierdzy Antonia (gdzie Jezus usłyszał wyrok) do Bazyliki Grobu Pańskiego to ok. 1200 m. Bazylika jest jedną z najbardziej niezwykłych świątyń na świecie. Jest wspólną własnością kilku wyznań chrześcijańskich, z których każda ma własne kaplice oraz ołtarze i odprawia nabożeństwa w swoim obrządku. Najważniejsze miejsca w Bazylice Grobu Pańskiego to miejsce ukrzyżowania Jezusa – Golgota/ Kalwaria oraz pusty grób, gdzie złożono ciało Pana i gdzie On zmartwychwstał. Przejście na Górę Syjon. Nawiedzimy Kościół Zaśnięcia NMP, okazałą benedyktyńską budowlę wzniesioną w miejscu, gdzie wedle tradycji Maria zapadła w wieczny sen. Następnie udamy się do Wieczernika, najważniejszego dla chrześcijan miejsca na Górze Syjon, miejsca ostatniej wieczerzy. To tutaj miały miejsce najbardziej doniosłe wydarzenia, ustanowienie Eucharystii, pojawienie się zmartwychwstałego Jezusa, zesłanie Ducha Świętego. Na wschodnim zboczu Góry Syjon stoi Kościół św. Piotra „In Galicantu”, czyli „w miejscu gdzie zapiał kogut”, a apostoł Piotr trzy razy zaparł się Jezusa. Powrót do hotelu w Betlejem, kolacja, nocleg.

DZIEŃ 7: JERYCHO – QUASRL - Al-JAHUD – QUMRAN - MORZE MARTWE (ok. 250 km)

Śniadanie w hotelu. Przejazd do Jerycha, miasta uchodzącego za najstarsze na świecie. Wznosi się tu Góra Kuszenia, na której według Biblii, Jezus był kuszony przez szatana. • Następnie przejazd do Quasrl-Al-Jahud - miejsca, gdzie Jan Chrzciciel udzielił chrztu Jezusowi. Odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych nad Jordanem. Przejazd do Qumran, miejsca odnalezienia tzw. zwojów znad Morza Martwego. Z drogi zobaczymy groty, w których je odnaleziono. Przejazd nam Morze Martwe, najniżej położone miejsce na świecie. Czas wolny na kąpiele błotne. Krainy rozciągającej się nad Morzem Martwym nie sposób porównać z żadnym innym miejscem na Ziemi. Powrót do hotelu, kolacja, nocleg.

DZIEŃ 8: BETLEJEM – EIN KAREM - YAD VASHEM (na życzenie grupy) - TEL AWIW

Śniadanie w hotelu. Wykwaterowanie. Wizyta w Ein Karem, niewielkiej biblijnej miejscowości na zachód od Jerozolimy. Zobaczymy franciszkański Kościół Nawiedzenia, zbudowany w miejscu gdzie wedle tradycji Maria odwiedził św. Elżbietę, matkę Jana Chrzciciela. Nad grotą, tradycyjnie uważaną za miejsce w którym urodził się Jan Chrzciciel, wznosi się dziś Kościół św. Jana. Na życzenie grupy przejazd do Yad Vashem, Muzeum Historii Holocaustu, niezwykłego pomnika, którym uczczono pamięć sześciu milionów zamordowanych Żydów. Wykorzystano do tego najnowsze techniki multimedialne. Yad Vashem zajmuje się nadawaniem tytułów „Sprawiedliwych wśród Narodów Świata” osobom, które podczas wojny ratowały Żydów od zagłady. Wśród 20 tys. Sprawiedliwych jest aż 6 tys. Polaków. Do niedawna każdy z uhonorowanych miał przy muzeum zasadzone drzewko, teraz otrzymują imienne tabliczki. Czas wolny na lunch. Następnie przejazd do Tel Awiwu. Zwiedzanie starej części miasta, Jafy. Według Starego Testamentu założył ją po biblijnym potopie jeden z synów Noego, Jafet. Przejście uliczkami starego miasta, Ścieżką Horoskopu. Transfer na lotnisko Ben Guriona. Odprawa biletowo – paszportowa, wylot planowany w zależności od terminu na godzinę 19.20, 21.50.

KOSZT: ok. 3850 zł + 150$

Świadczenia:

• Bilet lotniczy Katowice – Tel Awiw – Katowice z opłatami lotniskowymi.

• 1 mała osobista torebka, która musi zmieścić się pod siedzeniem (40 cm x 20 cm x 25 cm) oraz bagaż główny 1 sztuka na osobę do 20 kg. Wymiary bagażu głównego – suma wymiarów nie może przekraczać 158 cm).

• Transfer klimatyzowanym autokarem podczas zwiedzania.

• Zakwaterowanie w pokojach dwu- i trzyosobowych w hotelach klasy turystycznej (min. 3*) – zgodnie z programem i godzinami przelotów Pielgrzymki.

• Wyżywienie zgodnie z programem Pielgrzymki.

• Opiekę polskojęzycznego przewodnika podczas zwiedzania.

• Opiekę duchową Księdza.

• Ubezpieczenie UNIQA Świat Multitravel + CP (choroby przewlekłe) do 100% KL + AS , BAGAŻ - 400 euro .

• System tour guide podczas zwiedzania Jerozolimy i Betlejem.

 

Cena nie zawiera:

• Biletów wstępu do zwiedzanych obiektów, obligatoryjnych napiwków dla kierowców, kosztów realizacji programu (razem 150 USD/osoba - płatne obligatoryjnie do przewodnika na miejscu bądź przelewem na konto organizatora)

• Wydatków własnych.

• Posiłków niewymienionych w programie.

• Obowiązkowej składki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny w wysokości 13 PLN/osoba.

• Obowiązkowej składki na Turystyczny Fundusz Pomocowy w wysokości 13 PLN/osoba.

• Wszelkich świadczeń i opłat nie ujętych w punkcie "cena zawiera".

 

Oragnizator:

B.T. Andretour

41-902 Bytom ul. Jagiellońska 11

Tel. 32-3897046, 32-3897047