Już od dłuższego czasu w naszej parafii i dzielnicy staramy się, na tyle ile potrafimy, pomóc rodzinom z Ukrainy, które uciekają od dramatu wojny. Czas na chwilę podsumowań, zebrania tego wszystkiego, co dzięki woli Pana i naszym otwartym sercom ma miejsce w naszym lokalnym społeczeństwie. 
To, co się dzieje obecnie - i ma trwałe działanie - podsumowaliśmy w czterech płaszczyznach:

???? MODLITWA I POST: w każdą niedzielę zapraszamy na wspólną modlitwę rodziny Ukraińskie różnych wyznań i religii na Eucharystię o 10:30, podczas której Ewangelia i modlitwa wiernych odczytywane są także po ukraińsku. Dodatkowo - każda środa to wyjątkowy w naszej parafii dzień wołania o wypełnienie się woli Bożej w tej sprawie. Po ludzku nie potrafimy zaradzić temu złu, dlatego o godz. 18:35 (po Mszy św.) gromadzimy się na modlitwie różańcowej i prosimy o pokój na świecie. Środa to także dla chętnych dzień POSTU w tej intencji. Zachęcamy każdego, aby w ciszy swojego serca podjąć takie zobowiązanie i w intencji zachowania dobra i miłości w świecie pokutować w taki sposób.

???? JAŁMUŻNA: pierwsze zbiórki pieniężne na cele pomocowe Ukrainie przekraczały oczekiwania każdego, otwartość dobroczyńców była przeogromna. Dzięki niej mogliśmy przygotować Dom św. Jacka na dom dla rodzin z Ukrainy. a także zabezpieczyć jej pierwsze potrzeby. Obecnie skupiamy się na rodzinach naszej parafii/dzielnicy, które Wy gościcie w waszych domach. Co niedzielę można po mszach św. zabrać ze sobą MINI LISTĘ ZAKUPÓW, na której zebrane są artykuły spożywcze (łącznie do 50 zł), które wcześniej zgłosiły nam potrzebujące rodziny. Co niedzielę - w zależności od potrzeb - rozdajemy Wam od 15 do nawet 37 karteczek z zakupami. Zawsze szybko się rozchodzą - dziękujemy, że w taki realny sposób pomagacie konkretnym rodzinom mieszkającym w naszej parafii!

???? AKTYWNOŚĆ: od pierwszych tygodni współpracujemy z Rada Dzielnicy Sośnica, żeby pomagać odpowiedzialnie. W każdą sobotę od 10:00-12:00 dzięki wolontariuszom z Pedagogiki przedszkolnej i wczesnoszkolnej Politechnika Śląska oraz przyjaciołom możemy zapraszać rodziny ukraińskie na SPOTKANIA INTEGRACYJNE w Domu św. Jacka. Za współpracę dziękujemy: Szkoła Podstawowa nr 14 w GliwicachSzkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 21Sport-TravelTrampolina GliwiceAktywnie dla Gliwic.

???? GOŚCINNOŚĆ: Dom św. Jacka stał się prawdziwym domem! Bogu niech będą dzięki, że pomimo dramatu tych wydarzeń daje nam poznawać siebie nawzajem, odkrywać podobieństwa naszej kultury czy wyznawanej wiary! Dwa razy w tygodniu w Domu św. Jacka prowadzone są także lekcje języka polskiego, dzięki którym łatwiej jest znaleźć pracę, czy w codzienności uczestniczyć w życiu społecznym Sośnicy.


Panu Bogu i każdemu ludzkiemu otwartemu sercu niech będą dzięki!

Chrystus Zmartwychwstał, Alleluja! 

 


Odwiedź specjalną podstronę naszej parafii, która zbiera wszystkie działania i inicjatywy podejmowane przez naszych Parafian (a także dzielnicę i przyjaciół), a które skierowane są dla rodzin uciekających od dramatu i tragedii wojny. 

Kliknij tutaj, aby przejść do serwisu UKRAINA.