Hasło spotkania to Jezusowe słowa: „Miłujcie się wzajemnie” (J 15,12). Mają one charakter wyzwania dla każdego człowieka, który chce podjąć niełatwą, ale piękną drogę małżeństwa. Światowy Dzień Małżeństwa (WMD) został ustanowiony, by podkreślić troskę o związek mężczyzny i kobiety jako fundament rodziny oraz społeczeństwa.

Zainicjonowany przez świeckich w 1981 r. w Stanach Zjednoczonych później promowany przez organizację Worldwide Marriage Encounter, powiązaną z ruchem Catholic Marriage Encounter. Od 1983 r. obchodzony jest na poziomie światowym, zawsze w drugą niedzielę lutego, w pobliżu wspomnienia św. Walentego. W 1993 r. papież Jan Paweł II pobłogosławił tę inicjatywę.

W 40-lecie funkcjonowania tego święta chcemy również  w Diecezji Gliwickiej włączyć się w jego obchody. W szczególny sposób chcemy zaprosić młode małżeństwa, również z dziećmi. Święto koreluje z Dniem Zakochanych św. Walentego, dlatego propozycja spotkania oprócz modlitwy zawiera elementy randkowe dla małżonków: spotkanie w dialogu przy kawie i koncert poezji ks. Twardowskiego. Można uczestniczyć w wybranym punkcie programu, ale oczywiście zachęcamy do udziału w całości.

Plan spotkania (możliwość uczestnictwa w wybranych punktach):

15:00 – Dom św. Jacka – Warsztaty komunikacji małżeńskiej z grą „Przekonaj mnie”.

16:30 – kościół pw. św. Jacka – Msza św. z odnowieniem przyrzeczeń małżeńskich.

18:00 – Dom św. Jacka – Koncert poezji ks. Jana Twardowskiego w wykonaniu zespołu „Wszystkiego Dobrego” pt. “Miłość uwierzy przyjaźń zrozumie. Zapiski z poetyckiego pamiętnika”.

 

15:30 - Warsztaty komunikacji małżeńskiej z grą „Przekonaj mnie”

Warsztaty poprowadzą Katarzyna i Michał Jurkiewiczowie – małżeństwo z 27 letnim stażem, rodzice dwóch dorosłych synów, diecezjalni doradcy życia rodzinnego, twórcy gry małżeńskiej „Przekonaj mnie!”.

Zapraszamy pary małżeńskie do spotkania w dialogu z pomocą gry karcianej „Przekonaj mnie”.  Dbać o relacje małżeńskie można na wiele sposobów, my proponujemy połączyć przyjemne z pożytecznym. W atmosferze randki, przy dobrej kawie i ciastku, małżonkowie będą mogli przyjrzeć się drażliwej sytuacji tak, aby zbliżyć się do siebie i wspólnie odnaleźć najlepsze rozwiązanie.  W rozwiązywaniu małżeńskich sytuacji konfliktowych najważniejsze nie jest udowodnienie własnej racji, ale możliwość wypowiedzenia wzajemnych oczekiwań i uczuć. Gra pomaga w rozmowie na głębszym poziomie, co służy lepszemu zrozumieniu nieporozumienia i ułatwia wspólne poszukiwanie najlepszego rozwiązania. Każda para otrzyma egzemplarz gry na własność. W czasie warsztatów będzie zapewniona opieka i ciekawe zajęcia dla Waszych dzieci. 

Koszt uczestniczenia w warsztatach 80 zł od pary. Obowiązują zapisy przez formularz

Oprócz zgłoszenia wymagana jest wpłata zaliczki w wysokości 40 zł na poniżej podane konto bankowe Duszpasterstwa Rodzin w terminie do 8.II.2023 r.: Duszpasterstwo Rodzin, ul. Łużycka 1, 44-100 Gliwice; Bank Pekao S.A. I/O. Gliwice, Nr 78 1240 1343 1111 0010 0621 2620; tytułem: darowizna na cele kultu religijnego (warsztaty małżeńskie).

 

16:30 - Msza św. z odnowieniem przyrzeczeń małżeńskich

W kościele pw. św. Jacka zostanie odprawiona Masza Święta w intencji małżonków o prawdziwą, wierną i szczęśliwą miłość dla nich.

Homilię wygłosi ks. dr Michał Zurzycki – diecezjalny duszpasterz rodzin.

W czasie Mszy świętej małżonkowie odnowią przyrzeczenia małżeńskie.

Wydarzeniu patronować będą błogosławieni małżonkowie Maria i Alojzy Beltrame Quattrocchi.

 

18:00 - Koncert poezji ks. Jana Twardowskiego w wykonaniu zespołu „Wszystkiego Dobrego”  pt. “Miłość uwierzy przyjaźń zrozumie. Zapiski z poetyckiego pamiętnika”

Koncert zespołu Wszystkiego Dobrego to ponad godzinne spotkanie z Janem Twardowskim, księdzem, poetą, kaznodzieją i filozofem. Koncert ma charakter śpiewogry, w której autobiograficzne wypowiedzi przeplatane są piosenkami do wierszy. Wypowiedzi prozą i następujące po nich zaśpiewane wiersze wzajemnie się komentują, tworząc duchowy portret Księdza Jana i wrażenie spotkania nie tylko z Jego słowem, ale z nim samym. Fragmenty prozy, odtwarzane na koncercie z nagrania archiwalnego, niepowtarzalnie interpretuje Jerzy Trela. Nagrania te, są jednymi z ostatnich studyjnych nagrań dokonanych przez tego znakomitego aktora.

W czasie koncertu dzieci będą miały zapewnioną opiekę, aby rodzice w nastroju poezji śpiewanej mogli spędzić romantyczny wspólny czas. Wstęp na koncert za dobrowolną ofiarą.