NIEDZIELA PALMOWA
5 kwietnia 2020

 

 1. Wspomnieniem uroczystego wjazdu Jezusa do Jerozolimy rozpoczynamy dziś Wielki Tydzień. Jego szczytem będzie święte Triduum Paschalne, czyli obchód najważniejszych wydarzeń zbawczych. Niestety, w związku z pandemią koronawirusa, te nadchodzące święta będą bardzo różniły się od dotychczasowych obchodów Triduum Paschalnego i dwóch dni Uroczystości Zmartwychwstania Pańskiego.
   
 2. W związku z Sakramentem Pokuty przed świętami wielkanocnymi przytaczamy słowa Dekretu księdza biskupa ordynariusza:
  • „...ze względu na nadzwyczajne i poważne okoliczności wierni są uprawnieni do skorzystania z nadzwyczajnej drogi pojednania jaką jest wzbudzenie żalu doskonałego podjętego z miłości do Boga, który daje przebaczenie nawet grzechów śmiertelnych, jeśli zawiera w sobie: mocne postanowienie przystąpienia do sakramentu pokuty i pojednania, gdy tylko będzie to możliwe.
  • W związku z tym, że nie będzie w parafii organizowana spowiedź przedświąteczna, wyrazem duszpasterskiej troski niech będzie umożliwienie skorzystania z sakramentu pokuty i pojednania tym wiernym, którzy o to poproszą, z uwzględnieniem ogłoszonych obowiązujących norm bezpieczeństwa. Miejscem takiej spowiedzi niech będzie zakrystia, kaplica, salka parafialna bądź inne pomieszczenie (nie konfesjonał).
  • Informujemy, że w naszym kościele zostały przygotowane pomieszczenia (kaplica matki z dzieckiem, zakrystia ministrantów) do spowiedzi z uwzględnieniem obowiązujących norm bezpieczeństwa.
    
 3. Liturgia Wielkiego Tygodnia będzie wyglądała następująco:
  • Codzienne, do Wielkiej Środy, będzie transmitowane przez Internet nabożeństwo różańcowe o godz. 20:30
  • W Wieki Czwartek o godz. 18:00 Internetowa transmisja Mszy św. Wieczerzy Pańskiej, której przewodniczyć będzie ks. biskup Gerard Kusz.
  • Wielki Piątek: zachowujemy post ścisły, czyli całkowite wstrzymanie się od potraw mięsnych i tylko trzy posiłki w ciągu całego dnia, w tym jeden do syta; od tego postu osoby od 14. do 60. roku życia nie mają dyspensy. Powstrzymanie się od spożywania potraw mięsnych dobrze rozciągnąć też na Wielką Sobotę. Niech towarzyszy nam modlitwa, skupienie i zaduma nad Tajemnicą Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Chrystusa. W Wielki Piątek na znak smutku i żałoby nie sprawuje się Eucharystii.
  • Nabożeństwo Drogi Krzyżowej o godz. 8:00 (transmisja przez Internet)
  • Koronka do Miłosierdzia Bożego o godz. 15:00 (transmisja przez Internet)
  • Liturgia Wielkiego Piątku o godz. 18:00 (transmisja przez Internet)
  • Wielka Sobota: (obowiązuje post aż do wieczornej Liturgii Wigilii Paschalnej). Transmisję Liturgii Wigilii Paschalnej rozpoczniemy o godz. 21.00.
    
 4. W Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego transmisję uroczystej Mszy św. rozpoczniemy o godz. 11:00.
   
 5. Najnowszy numer „Posłańca św. Jacka” ukazał się w wersji internetowej na naszej parafialnej stronie. Z powodu zaistniałej sytuacji, zrezygnowaliśmy ze specjalnego wydania „Posłańca św. Jacka”, który miał być jubileuszowym, setnym numerem naszego parafialnego czasopisma. Na setny numer przyjdzie czas, a ten obecny, z numerem 99 i pół, ma już wiele nowości: nowa czcionka, nowa szata graficzna, pełny kolor. Ale najważniejsze w tym numerze to m.in.: co to jest komunia duchowa, co ze spowiedzią, jak będzie wyglądać Triduum Paschalne w naszej Parafii. Można zapisać się i zamówić także wersję tradycyjną, papierową. Więcej szczegółów na internetowym wydaniu „Posłańca św. Jacka”.
   
 6. Wielki Tydzień przeżyjmy jako ludzie wierzący: godnie i po chrześcijańsku. Przyciszmy telewizory, odbiorniki radiowe, wszelkie odtwarzacze i inne media. Niech trzy święte dni: Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielka Sobota będą dniami szczególnego zagłębiania się w Misterium Paschalne poprzez internetowy udział w bogatej liturgii. Zachęcamy do rodzinnego świętowania szczególnie wielkanocnego śniadania. Niech piękno Liturgii Wielkiego Tygodnia będzie źródłem wielkanocnej radości i pokoju.
   
Zapisz się do newslettera św. Jacka