Parafialna pomoc Ukrainie


PL:

Szczęść Boże, to jest podstrona naszej parafii, która zbiera wszystkie działania i inicjatywy podejmowane przez naszych Parafian (a także dzielnicę i przyjaciół), a które skierowane są dla rodzin uciekających od dramatu i tragedii wojny.

W naszej parafii od III Niedzieli Wielkiego Postu chcemy podejmować także konkretne działania miłosierdzia, które odczytujemy jako wezwanie Pana do bycia świadkiem Jego Miłości w naszym życiu:

 1. MODLITWA - w piątek, 25.03.2022 r., w jedności z Papieżem Franciszkiem o godz. 1700 dokonaliśmy aktu poświęcenia Rosji i Ukrainy Niepokalanemu Poczęciu NMP. Dlaczego tak możesz przeczytać tutaj. Ponadto - zapraszamy w każdą środę na godzinię 1840 do naszego kościoła na polsko-ukraińską modlitwę różańcową o wypełnienie woli Bożej w kontekście dramatycznych wydarzeń, które mają miejsce w Europie wschodniej. Jesteśmy przekonani, że tylko dobry Bóg potrafi przezyciężyć zło tego świata. Każdą dzisiątkę będziemy ofiarować w konkretnej intencji: 1 - o otwartość serc Polaków w przyjmowaniu uchodźców, 2 - o błogosławieństwo dla rodzin mieszkających w Domu św. Jacka i w sośnickich domach, 3 - o potrzebne łaski dla walczących o swoją wolność w Ukrainie, 4 - o nawrócenie dla Rosji, innych agresorów i ich przywódców, 5 - o pokój na całym świecie. 
 2. POST - gorąco zachęcamy, żeby właśnie każda środa była dla chętnych dniem postu o chlebie i wodzie (lub przynajmniej wyrzeczeniu się jakiegoś dobra, lub postem ilościowym/jakościowym) w intencji wypełnienia się woli Bożej
 3. JAŁMUŻNA - konkretny wymiar naszego zaangażowania. Chcemy aż do momentu pierwszych polskich wypłat wspomagać naszą rodzinę mieszkajacą w Domu św. Jacka poprzez robienie zakupów jedzeniowych. W każdą niedzielę po Mszy św. u Pań sprzedających prasę będzie można wziąć jedną listę zakupów. Biorąc ją zobowiązujemy się do kupienia wypisanych artykułów (nigdy nie więcej niż 50 zł) i dostarczenia ich do kancelarii parafialnej w podany dzień tygodnia. Artykuły będą przekazane naszym Paniom. Jeśli Ty przyjąłeś rodzinę z Ukrainy pod swój dach i potrzebujesz pomocy w jej utrzymaniu - skontaktuj się z nami.

POMOC DUCHOWA DLA RODZIN UKRAIŃSKICH:

 1. Jesteśmy dostępni do rozmowy, wspólnej modlitwy czy spotkania - zapraszamy do bezpośredniego kontaktu.
 2. Zapraszamy wszystkie rodziny Ukraińskie (różnych wyznań) na modltiwę na Mszę Świętą do naszego kościoła w każdą niedzielę o 1030 - Ewangelię i część modlitwy wiernych odczytujemy także w języku ukraińskim.
 3. Automtycznie przetłumaczone teksty Mszy Świętej możesz pobrać tutaj. Opracowujemy teksty oficjalne. Wróć tutaj też później.

 

WIĘCEJ AKTUALNOŚCI PRZECZYTASZ ROZWIJAJĄC ARTYKUŁY PONIŻEJ TŁUMACZENIA.

 


UA:

Боже благослови, це підсайт нашої парафії, на якому зібрані всі заходи та ініціативи наших парафіян (а також району та друзів) і спрямовані на те, щоб родини врятувалися від драми та трагедії війни.

У нашій парафії, починаючи з третьої неділі Великого посту, ми також хочемо здійснити конкретні дії милосердя, які ми читаємо як заклик Господа бути свідком Його Любові в нашому житті:

 1. МОЛИТВА - у п'ятницю, 25 березня 2022 р., в єдності з Папою Франциском о. 1700 р. освятимо Росію та Україну Непорочного Зачаття Пресвятої Діви Марії. Більше того – щосереди о 19:00 ми запрошуємо вас до нашої церкви помолитися на вервиці за виконання Божої волі в контексті драматичних подій, що відбуваються у Східній Європі. Ми переконані, що тільки добрий Бог може подолати зло цього світу. Кожну десяту ми пожертвуємо за конкретну інтенцію: 1 – за відкритість сердець поляків у прийнятті біженців, 2 – за благословення родинам, які живуть у домі св. Яцека та в будинках Сосновця, 3 – за необхідні ласки тим, хто бореться за свою свободу в Україні, 4 – за навернення до Росії, інших агресорів та їхніх лідерів, 5 – за мир у всьому світі.
 2. ПІСТ – ми наполегливо закликаємо кожну середу бути днем ​​посту на хлібі та воді (або принаймні відмови від хорошого, чи кількісного/якісного посту) для виконання Божої волі.
 3. МИЛОСТИНИ - особливий вимір нашої прихильності. Ми хочемо підтримувати нашу сім’ю, яка проживає в домі св. Джек за покупками їжі. Кожної неділі після Меси. у жінок, які продають газети, ви зможете взяти один список покупок. Приймаючи його, ми зобов’язуємося придбати перераховані товари (ніколи не більше 50 злотих) і доставити їх до парафіяльної канцелярії в зазначений день тижня. Статті передадуть нашим дівчатам. Якщо ви забрали до себе сім’ю з України і вам потрібна допомога з їх утриманням – звертайтеся до нас.

ДУХОВНА ДОПОМОГА УКРАЇНСЬКИМ СІМ'ЯМ:

 1. Ми доступні для розмови, молитви чи зустрічі - зв'яжіться з нами безпосередньо.
 2. Запрошуємо всі українські родини (різних конфесій) щонеділі о 10.30 молитися на Святу Месу в нашому храмі – читаємо Євангеліє та частину молитов вірних також українською.
 3. Завантажити автоматично перекладені тексти Святої Меси можна тут. Готуємо офіційні тексти. Поверніться сюди пізніше.

 

SOŚNICA RAZEM dla Ukrainy

 

AKTUALIZACJE (we współpracy z Radą Dzielnicy Sośnica, fundacją Sport-Travel i placówką wspracia dziennego Trampolina):

4.04.2022:

 

2.04.2022:

24.03.2022:

14.03.2022:

Przyjęcie rodziny z Ukrainy w Domu św. Jacka - AKTUALIZACJE

 

AKTUALIZACJE Z PUNKTU PRZYJĘCIA W NASZEJ PARAFII:

 

01.04.2022:

Zachęcamy do przeczytania wstępnego artykułu o wspólnej pomocy w Sośnicy: https://gliwice.gosc.pl/doc/7442157.Sosnica-razem-dla-Ukrainy 

 

20.03.2022:

Wspólnie udaliśmy się w niedzielne popołudnie na wycieczkę do Rud Raciborskich. Odwiedziliśmy Sanktuarium MB Pokornej, pomodliliśmy się wspólnie o pokój na Ukrainie i miło spędziliśmy czas na kawie w Restauracji Cysterskiej, za co dziękujemy ks. Piotrowi Kwaśniokowi.

 

11.03.2022:

Możemy uczciwie powiedzieć, że zamknęliśmy pierwszy etap pomocy Ukraińcom w naszej parafii. Już od tygodnia w Domu św. Jacka mieszka 12-osobowa rodzina, pies i kot. To miejsce już pełnoprawnie możemy nazywać domem! Od tego momentu stawiamy na samodzielność naszych domowników, którzy od najbliższego czasu podejmą pracę w różnych miejscach w Gliwicach i Zabrzu. Jesteśmy wdzięczni Opatrzności Bożej, że w Wielkim Poście nasze ręce mogą posłużyć jako narzędzie samemu Zbawicielowi do niesienia krzyża tragedii zła i nienawiści ludzkiej. 

To dzieło całej parafii i jej serdecznych Przyjaciół.

Ponadto, nasza pomoc w ostatnich dniach skupiała się także na zbiórce środków medycznych, które dzisiaj pojechały na Ukrainę, pod Lwów. 

W dniu wczorajszym podsumowaliśmy w gronie osób odpowiedzialnych ostatnie działania, a także spotkaliśmy się w większym gronie z przedstawicielami Rady Dzielnicy Sośnica, Szkoły Podstawowej nr 14, Aktywnie dla Gliwic, fundacji Sport-Travel i wielu innych ludzi dobrej woli, z którymi już rozpoczęliśmy współpracę w ramach kolejnego etapu parafialnej pomocy Ukrainie. Razem możemy więcej, dlatego cieszymy się, że tak wiele organizacji i stowarzyszeń jest gotowa do odpowiedzialnego i długofalowego działania. 

Po spontanicznie zorganizowanym dniu kobiet chcemy, żeby Dom św. Jacka stał się także przestrzenią spotkań i wymiany kultury polskiej i ukraińskiej, żebyśmy mieli miejsce, gdzie możemy pobyć razem.

Wiemy także, że wielu z Was w akcie solidarności i empatii z uchodźcami przyjęło ich pod swój dach. Spodziewamy się także, że jest to trudne zadanie, które niesie za sobą wiele wyzwań, dlatego zależy nam, by powstała także swojego rodzaju grupa wsparcia dla Was. 

Chcemy jednak, i to jest nasz fundament, działać skoordynowanie i odpowiedzialnie, dlatego uprzejmie Was prosimy o wypełnienie formularza, który pomoże nam lepiej rozpoznać rzeczywiste potrzeby naszej parafii i dzielnicy.

Dziękujemy za Wasze wspieracie finansowe, dzięki któremu możemy myśleć już dziś o kolejnych etapach działania i pomagać nie tylko u nas, ale także bezpośrednio w Ukrainie.

 

04.03.2022: 

Kochani, z powodu wielu trudnych i zarazem pięknych emocji dnia dzisiejszego szerszą aktualizacja opublikujemy później. To co dla nas najważniejsze, to to, że 11 osób (5 rodzonych sióstr z 6 dzieci), a także ich kot i pies, po 3 dniach drogi ze swojego rodzinnego miastach, są bezpieczne u nas, w Domu św. Jacka. Bogu niech będą dzięki, że przez ludzkie - Wasze ręce - pokazuje On nam prawdziwą miłość bliźniego.

 

02.03.2022:

W końcu udało nam się naprawić wyciek wody w jednej z łazienek., dlatego na tę chwilę mamy w pełni przygotowane dwa mieszkania, bo trzecie wymaga jeszcze dokończenia prac łazienkowych. Mamy nadzieję, że jutro będzoe już wszystko gotowe. Dla naszych gości przygotowujemy też w osobnym pomieszczeniu ankes kuchanny i jadalnię. Dzisiaj były tam intensywne prace związamne z instalacją elektryczną, by móc bezpiecznie podłączyć wszystkie sprzęty AGD. Sam ankes kuchanny, mam nadzieję, będzie gotowy w sobotnie przedpołudnie.

Jesteśmy w stałym kontakcie z odpowiednimi agendami Urzędu Miasta ws. przyjęcia, a także nawiązaliśmy kontakt z Ukrainką, która jako wolontariuszka, będąc tuż przy granicy, pomaga tym, którzy jeszcze jej nie przekroczyli znaleźć im lokum w Polsce. Jej dzisiejsza relacja była pełna emocji, a jednocześnie odpowiedzialnego działania. Dziękujemy za Wasze zaangażowanie i prosimy wciąż o modlitwę za naszych przyszłych gości. W dniu jutrzejszym mamy zamiar zakupić pozostały, brukujący sprzęt AGD. 

 

28.02.2022:

Po wczorajszej dużej mobilizacji i zapoznaniu się z naszymi możliwościami kończy się powoli przygotowywanie pomieszczeń, które są adoptowane na mieszkania. Walczymy z wyciekającą w (póki co) niewiadomym miejscu wodą, dalej w dotychczas pustych pomieszczeniach instalujemy jeszcze nie zamontowany sprzęt AGD i pralkę, odbieraliśmy także dzisiaj od Was wersalki, łóżka, zamawiamy nowe materace. Chcemy, żeby przyjęte osoby poczuły się "jak w domu", więc niektórzy koordynatorzy zajmują się ozdobami. W międzyczasie wiele osób dzwoni, pyta, pomaga... także finansowo.

I teraz ważne - od początku ustaliliśmy, że chcemy pomagać długofalowo, odpowiedzialnie. Dzisiaj wzięliśmy udział w bardzo potrzebnym i owocnym spotkaniu online organizowanym przez UM Gliwice, Centrum 3.0 - Gliwicki Ośrodek Działań Społecznych, GTW Gliwice, Centrum Inicjatyw Społecznych CIS Gliwice i inne zaangażowane i pomagające organizacje/stowarzyszenia gliwickie - dziękujemy! Jeśli chcemy pomagać dobrze - jedynym rozwiązaniem jest robić to razem. Od dzisiaj deklarujemy naszą działalność w jedności z jednostkami pomocowymi miasta - to gwarantuje rodzinom z Ukrainy bezpieczny pobyt, dostępność do pomocy prawnej, medycznej, wsparcie w znalezieniu pracy i dużo więcej. W dniu jutrzejszym Kasia, koordynator ws. komunikacji z miastem, zgłosi nasze możliwości w mieście, po czym - najprawdobodobniej - otrzymamy informacje o konkretnych osobach, które będziemy mogli przyjąć. To pierwszy etap tego, co chcemy zrobić.

 

27.02.2022: 

Kochani, przesyłamy Wam konkretną aktualizację z naszego parafialnego punktu przyjęcia rodzin z Ukrainy:

Na zaadaptowanie poddasza Domu św. Jacka (4 mieszkania) znalazło się dosłownie wszystko, czego potrzebowaliśmy! Dwie kanapy dobrzy ludzie ofiarowali po 45 minutach od rozesłania SMSów, pewna firma wykona aneks kuchenny, otrzymaliśmy dziesiątki wiadomości z konkretnymi formami pomocy od środków higienicznych przez pościele i ręczniki po materiały dla dzieci. Zapisujemy możliwości, jesteśmy z Wami w kontakcie. 

Wszystko, co zaplanowaliśmy dzisiejszego poranka – przez Wasze ręce dał nam dobry Pan! Dziękujemy za zaangażowanie i każdą formę odpowiedzialnej, zorganizowanej pomocy! Działamy, resztę informacji będziemy przekazywali Wam na bieżąco.

 

CO JESZCZE DO PRZYGOTOWANIA?

W naszych sercach jest także pragnienie, by Dom św. Jacka stał się codziennym dziennym centrum spotkań naszych rodzin z Ukrainy - by mieli przestrzeń bycia razem. Dlatego - jeśli planujecie przyjęcie rodziny w Waszym domu - bądźmy w kontakcie i wypełnij ankietę: https://forms.gle/PK5PNdixSi6U7oz67.

 

MOŻLIWOŚCI “DANIA SIEBIE”, KTÓRE NAM ZGŁOSILIŚCIE:

(czyli zgłoszone chęci pomocy, dziękujemy wszystkim i pamiętamy w modlitwie!)

 • Pomoc stomatologiczna w sprawach pilnych i bólowych (MW)
 • Pomoc - położna “jestem położną. Jeśli wśród przybyłych uchodźców znalazły by się kobiety ciężarne lub młode matki i potrzebowały pomocy położnej (zarówno merytorycznej jak i praktycznej w opiece nad dzieckiem lub problemach okresu ciąży, porodu, połogu) to chętnie pomogę” (AZ-Cz) 
 • Pomoc w tłumaczeniu polski/ukraiński - p. Nadia Kapryshyn
 • Pomoc medyczna - lekarz psychiatra, podstawowa opieka zdrowotna (M N-D)
 • Owoce i warzywa - sklepik Sośnica
 • Piekarnia Chlebuś

 

 

ZOBACZ ROZLICZENIE FINANSOWE: kliknij tutaj

Jeśli chcesz pomóc: skontaktuj się z nami:

 • ks. Marek: tel. 510 833 033

 • ks. Łukasz: tel. 696 856 062‬

 

„Gdzie dwóch albo trzech gromadzi się w Moje imię, tam jestem pośród nich” (Mt 18,20)

Modlitwa o pokój w Europie wschodniej

Błogosławieni, którzy wprowadzają pokój, albowiem oni będą nazwani synami Bożymi (Mt 5, 9)

Wszechmogący Boże, przez wstawiennictwo Matki Bożej Fatimskiej, przepełnieni ufnością w Twoje nieskończone Miłosierdzie, zwracamy się do Ciebie o ratunek w trudnej sytuacji, w jakiej znalazła się Ukraina.

Dziś, kiedy oczy całego świata zwrócone są na ten kraj, wierzymy, że jako nasz Ojciec i Opiekun nie dopuścisz do tragedii. Błagamy Cię, Panie, wejrzyj na przywódców narodów, aby zrozumieli wagę zagrożeń, jakie mogą przynieść ze sobą złe decyzje. Udziel im łaski mądrości, spokoju i unikania grzechu. Przemień serca rządzących i daj im łaskę posłuszeństwa Duchowi Świętemu. Napełnij ich pragnieniem pokoju i poszanowaniem dla Dekalogu oraz ludzkiego życia. Panie, miej w opiece tych wszystkich, którzy boleśnie odczuli konsekwencje działań na Ukrainie. Wesprzyj rodziny poległych, wlej pocieszenie w serca wdów i sierot, a zmarłych racz przyjąć do Twojego Królestwa. Okaż swą miłość najbardziej bezbronnym, którzy cierpią strach i prześladowanie. Racz wysłuchać, Panie, swoich wiernych i zachowaj nas od tragedii wojny. Z całego serca polecamy się Twojej opiece.

Boże Ojcze, prosimy o łaskę zrozumienia Twojej Woli, a także gotowość do pracy i ofiary na rzecz pokoju na świecie. Ponad sto lat temu wybuchła I wojna światowa, wraz z kolejną wojną i zbrodniami komunistycznymi zginęły miliony niewinnych istnień. Prosimy Cię, aby przywódcy świata wyciągnęli właściwe wnioski z historii i nie dopuścili do powtórzenia tragedii, w której najbardziej cierpią niewinni.

Najlitościwszy Ojcze, przez wzgląd na Twoje nieskończone Miłosierdzie racz wysłuchać naszych modlitw i obdarzyć świat pokojem. Nie dopuść, Panie, do wybuchu wojny i rozlewu krwi. Oddajemy się Tobie w opiekę z całą ufnością!

 

modlitwa ufności do Najświętszej Maryi Panny

Najświętsza Maryjo Panno, w czasach naznaczonych konfliktami, skrajnym rozdźwiękiem między sprawiedliwością a pochwałą wyzysku, pragnieniem pokoju a przerażającą łatwością do prowokowania przemocy, przychodzimy do Ciebie z zawstydzeniem jako Twoje dzieci, wyznając, że jako ludzie wciąż nie wyciągamy wniosków z nie tak niedawnej historii naszego kontynentu i nieszczęść rozgrywającej się na całej Ziemi.

Jakby mało nam było globalnego wyniszczenia, jakby niewystarczająco wiele było ofiar destrukcyjnego pędu za potęgą, jakby życie i śmierć niewinnych dzieci, kobiet i mężczyzn, ich zniszczone marzenia i codzienność, nie miały już żadnego znaczenia.

W obliczu zagrożenia kolejnym konfliktem, nie tak daleko od naszych granic, przychodzimy przed Twoje oblicze, prosząc wstawiennictwo w intencji o nawrócenia dla nas wszystkich – Kościołów, polityków, zwykłych ludzi, aby prymat nadziei, jutrzenki nowego Życia, która zajaśniała nad nami dzięki Ewangelii o Jezusie Chrystusie, przeszyła nasze serca i umysły tak skutecznie, abyśmy mogli żyć w odpowiedzialności i sprawiedliwości obok innych, wraz z innymi i dla innych.

Miej w opiece naród ukraiński, Europę, naszą Ojczyznę i cały świat. Wszelką naszą troskę na Ciebie składamy i prosimy: Maryjo, Królowo Pokoju, módl się za nami!

POBIERZ PDF 
z modlitwą o pokój