HARMONOGRAM ŻYCIA DUSZPASTERSKIEGO:

 

Poniedziałek + wtorek + środa + sobota:

 • 7:00-8:00 - salka "Matki i dziecka" - możliwość Spowiedzi Świętej**
 • 7:00-8:00 - kościół - adoracja Naświętszego Sakramentu*
 • 17:00-18:00 - salka "Matki i dziecka" - możliwość Spowiedzi Świętej**
 • 17:00-18:00 - kościół - adoracja Naświętszego Sakramentu*
 • 20:30 - transmisja w internecie - Modlitwa Różańcowa o pokój serc

 

Czwartek:

 • 7:00-8:00 - salka "Matki i dziecka" - możliwość Spowiedzi Świętej**
 • 7:00-8:00 - kościół - adoracja Naświętszego Sakramentu*
 • 16:00-17:00 - salka "Matki i dziecka" - możliwość Spowiedzi Świętej**
 • 16:00-17:00 - kościół - adoracja Naświętszego Sakramentu*
 • 17:10 - transmisja w internecie - Droga Krzyżowa i katecheza dla dzieci
 • 20:30 - transmisja w internecie - Modlitwa Różańcowa o pokój serc

 

Piątek:

 • 7:00-8:00 - kościół - możliwość Spowiedzi Świętej** i adoracja Naświętszego Sakramentu*
 • 16:00-17:00 - kościół - możliwość Spowiedzi Świętej** i adoracja Naświętszego Sakramentu*
 • 17:10 - transmisja w internecie - Droga Krzyżowa dla dorosłych
 • 20:30 - transmisja w internecie - Modlitwa Różańcowa o pokój serc

 

Niedziela:

 

* pamiętajmy, by w kościele nie przebywało więcej niż 5 osób jednocześnie. W imię miłości braterskiej - poczekajmy chwilę na zewnątrz.

** Spowiedź Święta możliwa jest tylko w salce "Matki i dziecka" - tam jesteśmy w stanie zapewnić sobie i wam bezpieczeństwo. Jeśli nie wiesz jak tam trafić - wejdź do kościoła, dalej poprowadzą Cię znaki i strzałki. Zapewniamy Was, że dbamy o wasze zdrowie. W czasie spowiedzi zachowana jest odpowiednia odległość między penitenetem a spowiednikiem, dezynfekujemy codziennie klamki i powierzchnie często dotykane.

"Ograniczenia w przemieszczaniu nie dotyczą również osób, które chcą uczestniczyć w wydarzeniach o charakterze religijnym" (za: gov.pl), dlatego możemy zaprasić choć na chwilę modlitwy do kościoła, pamiętając jednak o swoim, ale i bliźnich, zdrowiu.

Jeśli ze względu na stan zdrowia, albo z obawy przed zarażeniem nie mogę przystąpić do spowiedzi - Kościół wskazuje taki sposób uzyskania przebaczenia grzechów ciężkich w wyjątkowej  sytuacji niemożności wyspowiadania się: jest nim zbudzenie żalu doskonałego za grzechy oraz szczere pragnienie (postanowienie) wypowiadania się. Katechizm Kościoła Katolickiego (nr 1452) opisując doskonały żal za grzechy stwierdza: "Gdy żal wypływa z miłości do Boga miłowanego nade wszystko, jest nazywany «żalem doskonałym» lub «żalem z miłości». Taki żal odpuszcza grzechy powszednie. Przynosi on także przebaczenie grzechów śmiertelnych, jeśli zawiera mocne postanowienie przystąpienia do spowiedzi sakramentalnej, gdy tylko będzie to możliwe". Nauka ta opiera się na orzeczeniu Soboru Trydenckiego, który w nauce o sakramencie pokuty uczy o skrusze, czyli o żalu doskonałym: "...chociaż zdarza się, iż skrucha ta jest niekiedy dzięki miłości doskonała i pojednuje z Bogiem zanim jeszcze sakrament zostanie przyjęty, niemniej jednak pojednania tego nie należy przypisywać samej skrusze bez zawartego w niej pragnienia sakramentu" (za: radioem.pl).

 

TRIDUUM PASCHALNE I WIELKANOC 2020:

Wszystkie informacje, ze względu na ich ilość, które dotyczą przeżywania Świętego Triduum Paschalnego oraz Świąt Wielkiej Nocy w tym roku publikujemy w osobnej zakładce (w menu po lewej stronie u góry) - Triduum Paschalne i Wielkanoc 2020.

 

INTENCJE MSZALNE I OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE:

 

 • Msze Święte są odprawiane zgodnie z zamówionym terminem intencji, lecz bez udziału wiernych, ze względu na ogłoszony stan epidemii koronawirusa. Intencje Mszalne można sprawdzić - jak zawsze - w zakładce Informacje | Intencje Mszalne.
 • Ogłoszenia duszpasterskie można zobaczyć w zakłdce Informacje | Ogłoszenia duszpasterskie.
 • Pamiętajmy o naszych seniorach. Więcej informacji tutaj.

 

PODZIĘKOWANIE:

Otrzymujemy od Was bardzo wiele serdecznych słów wdzięczności i życzliwości. Panu Bogu i Wam, nasi kochani parafianie i wszystkim tym, którzy przez Internet mają z nami kontakt, chcemy także podziękować: za to że jesteście z nami, że przez codzienny różaniec tworzymy wspólnotę wiary. Szczególne słowa wdzięczności kierujemy do tych wszystkich, którzy przez wpłatę/przelew na konto naszej parafii, rozumieją ten trudny czas także pod względem materialnym funkcjonowania parafii. Za waszą troskę i materialną pomoc z serca dziękujemy! Numer konta naszej wspólnoty parafialnej to: 54 1240 1343 1111 0000 2360 1015. 

 

NAJNOWSZE KOMUNIKATY SPECJALNE:

06.04.2020, godz. 10:50 | uaktualniliśmy zakładkę "dla dzieci i młodzieży"

Zapraszamy, żeby zapoznać się z pomysłami jak przeżyć dobre Wielki Tydzień z dziećmi :) Kliknij tutaj.

05.04.2020, godz. 20:30 | rozwiązanie konkursu dla dzieci "Strażnik Skarbów"

Rozwiązanie konkursu dla dzieci "Strażnik Skarbów" - jak dobrze wiecie (jeśli modliliście się z nami wczorajszego wieczora różaniec) nie ma szans wyłowić spośród poniższych nagrań (poskładaliśmy z nich jeden teledysk) jednoznacznego zwycięzcę!

Dlatego, w pierwszą niedzielę po ustaniu pandemii zapraszamy wszystkich autorów po upominek-niespodziankę!

Gratulujemy wszystkim dzieciom!

03.04.2020, godz. 11:50 | e-Posłaniec św. Jacka

Przed każdym kolejnym numerem „Posłańca św. Jacka”, na zebraniu Redakcji, omawia się podział artykułów do napisania. Już na dwóch ostatnich spotkaniach rozmawialiśmy o „Posłańcu św. Jacka”, który w Niedzielę Palmową ukazałby się z nr „100”. Wraz z planowaniem tego setnego numeru pomyśleliśmy o: nowej szacie graficznej, nowej czcionce, wydaniu w pełni kolorowym ze wspomnieniami redaktorów pierwszych numerów… Pomysłów zrodziło się naprawdę wiele.

Niestety, w związku z obecną sytuacją, na ten setny numer musimy jeszcze poczekać. Dlatego obecny „Posłaniec” o numerze 99 i ½ publikujemy w formie elektronicznej, ale już w nowej szacie graficznej. Istnieje możliwość zapisania się na papierową wersję tego numeru przez formularz zgłoszeniowy na naszej stronie internetowej (dostępny poniżej) i odbioru w kancelarii parafialnej lub zamówienia wysyłki Pocztą Polską na wskazany adres.

PRZEJDŹ NA STRONĘ POSŁAŃCA, ABY DOWIEDZIEĆ SIĘ WIĘCEJ

26.03.2020, godz. 14:00 | Pierwsza Komunia Święta

Drodzy Rodzice!

Nadzwyczajna obecnie sytuacja związana z szerzeniem się koronawirusa powoduje pojawianie się szeregu pytań co do najbliższej przyszłości, także pytań związanych z tegoroczną uroczystością I Komunii św. Najważniejsze informacje pragnę wam przekazać w kilku punktach poniżej:

 1. Termin:
  • Planowany termin I spowiedzi św. (28.04.2020) i Uroczystości I Komunii św. (10.05.2020) zostanie zachowany pod warunkiem, że po świętach wielkanocnych dzieci wrócą do szkół.
  • Gdyby jednak obecna sytuacja się przedłużyła do końca kwietnia lub do połowy maja, uroczystość I Komunii św. odbyła by się w naszej parafii w drugą niedzielę czerwca tzn. 14 czerwca br.
  • Jeśli ks. biskup rozporządzeniem przesunie terminy uroczystości I Komunii św. na przełom sierpnia i września, w jak najkrótszym czasie podam propozycję terminu I Komunii św. w naszej parafii, zgodny z ewentualnym rozporządzeniem.
 2. Książeczki, różańce świece, itd. - wszystkie zamówione rzeczy do I Komunii św. można już odbierać w Kancelarii parafialnej w godzinach urzędowania.
 3. Stroje komunijne są już prawie gotowe. Pani, która szyje stroje przewidywała wersję uroczystości I Komunii św. nawet we wrześniu i w związku z tym, wszystkie stroje są – w języku krawieckim: „bez podwinięcia”. Rękawy, nogawki, alby, w każdej chwili będzie można po przymiarce dokończyć i uszyć do odpowiedniego wzrostu.
 4. Katechizmowe przygotowanie do I Komunii Świętej - bardzo proszę, by oprócz nauki poszczególnych przedmiotów w warunkach domowych, nie zapomnieć o przypilnowanie dzieci, aby zadany materiał przez Panią katechetkę (z tyłu zeszytu do Religii i katechezy online), był realizowany przez naukę z Waszą, rodzicielską pomocą.
 5. "E-kościół" dla dzieci (zwłaszcza) komunijnych - raz w tygodniu, w czwartki o godz. 17:10 jest transmisja przez Internet Nabożeństwa Drogi Krzyżowej dla dzieci wraz z krótką katechezą. Zapraszamy też całą Waszą rodzinę do wspólnej, codziennej modlitwy różańcowej o godz. 20:30 na internetowej stronie parafii św. Jacka i na Facebooku.

Szczęść Boże!
Wasz proboszcz:
Ks. Krzysztof Śmigiera

26.03.2020, godz. 13:00 | w sprawie nowych zarządzeń

Drodzy Bracia i Siostry!

Bardzo Wam dziękujemy za zrozumienie powagi obecnej sytuacji i dostosowanie się do obowiązujących rozporządzeń państwowych i kościelnych. W wydanym 25 marca dekrecie - w związku z nowymi postanowieniami rządu dotyczącymi epidemii - bp Jan Kopiec podtrzymuje wcześniejszą decyzję o sprawowaniu liturgii bez udziału wiernych. Równocześnie udziela dyspensy od obowiązku uczestniczenia we Mszy św. niedzielnej i w uroczystości - aż do odwołania. Jednocześnie biskup gliwicki zachęca do przyjmowania Komunii świętej duchowej.

 

Jak będzie wyglądał Wielki Tydzień?

Kościół powszechny znalazł się w nadzwyczajnej sytuacji. Pierwszy raz od wieków Ojciec Święty będzie sprawował liturgię najważniejszych dni w roku bez udziału wiernych. Z głęboką wiarą w Bożą obecność oraz w poczuciu wielkiej odpowiedzialności za zdrowie i życie wiernych i całej ludzkości chcemy przyjąć nowe wytyczne dotyczące Wielkiego Tygodnia:

 • nie będzie adoracji Najświętszego Sakramentu w Ciemnicy (Wielki Czwartek) i Bożym Grobie (Wielka Sobota) ani adoracji Krzyża (Wielki Piątek);
 • nie będzie tradycyjnego święcenia pokarmów wielkanocnych;
 • kościół będzie otwarty poza godzinami celebracji, jednak BARDZO PROSIMY, aby jednocześnie nie było więcej niż 5 osób.

 

Co z odwiedzinami chorych i spowiedzią przedświąteczną?

Kodeks Prawa Kanonicznego (kan. 960-961) wyraźnie wskazuje, że w razie niemożliwości fizycznej obecności penitenta stosuje się inne drogi pojednania, a nie spowiedź. Zawsze, ilekroć istnieje poważna racja i nie ma sposobności wyspowiadania się, wtedy dla usposobienia duszy do stanu łaski, wierny „jest obowiązany wzbudzić akt żalu doskonałego, który zawiera w sobie zamiar wyspowiadania się jak najszybciej”. W związku z tym i nowym rozporządzeniem biskupa gliwickiego nie będzie:

 • odwiedzin chorych (za wyjątkiem osób w niebezpieczeństwie śmierci);
 • organizowana spowiedź przedświąteczna.

 

Czas próby

Sługa Boży ks. Jan Franciszek Macha 2 kwietnia 1942 r. napisał w mysłowickim więzieniu, mieszczącym się niedaleko kościoła: „Dzisiaj w Wielki Czwartek otrzymałem zezwolenie do pisania. Jestem, chwała Bogu, zdrowy. Jest mi bardzo ciężko, że nie mogę brać udziału w tych pięknych ceremoniach Wielkiego Tygodnia. Jest mi bardzo smutno, jak słyszę, jak dzwony kościelne dzwonią. Jestem w ten czas w myślach, tam przy ołtarzu, który jest około 200 m oddalony od mojej celi. Czas postu już za nami. Następnie zaśpiewamy to wesołe «Alleluja». Niestety, ja nie mogę z Wami śpiewać, ale wychwalam Boga na ten sposób, który jest tutaj możliwy i proszę Wszechmocnego, żeby Was kochani Rodzice pocieszył. (…)”.

 

E-kościół w Kościele

Trudne to wszystko, lecz trudne nie znaczy niemożliwe. Bóg zawsze patrzy na serce i na to, czego ono pragnie, albo inaczej: za Kim tęskni? Jesteśmy świadkami największej zmiany/przemiany w Kościele, lecz Jezus jest ten sam niezmienny. Chcemy razem z Wami przeżyć te nadchodzące tygodnie w naszym „e-kościele” za pośrednictwem transmisji internetowych. Ta forma łączności i budowania wspólnoty Kościoła nie tylko dla Was jest czymś nowym. To trudny moment również dla nas duszpasterzy, ale wierzymy, że choć zamarł świat, człowiek… to On żyje, jest i działa.

 

Wszystkie informacje, ze względu na ich ilość, które dotyczą przeżywania Świętego Triduum Paschalnego oraz Świąt Wielkiej Nocy w tym roku publikujemy w osobnej zakładce (w menu po lewej stronie u góry) - Triduum Paschalne i Wielkanoc 2020.

25.03.2020, godz. 22:00 | Nadejdzie odpowiedni czas na "Posłańca św. Jacka nr 100"

Po uzgodnieniach z redaktorem naczelnym, Mariuszem Kucharzem i księżmi: Łukaszem i Markiem, podjęliśmy decyzję, że szkoda byłoby, aby ten „Posłaniec” nr 100 w wersji kolorowej, z nową szatą graficzną, nową czcionką został wydrukowany w niewielkim nakładzie, gdyż zapotrzebowanie na tego „Posłańca” wzrasta poprzez e-maile, które nieustannie od was otrzymujemy. Wiemy, że czekacie na nowy numer.

Decyzja brzmi:

 • „Posłaniec św. Jacka” nr 100 będzie dostępny do nabycia jak do tej pory, ale dopiero gdy znów zgromadzimy się w kościele, w pierwszą niedzielę po odwołaniu zagrożenia wirusem.
 • Aktualny numer „Posłańca” będzie zawierał tylko kilka stron ze wskazaniami Księdza Biskupa co do obchodów Triduum Sacrum i Świąt Wielkanocnych w tej szczególnej sytuacji.
 • Również w tym numerze będą podane godziny transmisji Liturgii Triduum Sacrum i Świąt Wielkanocnych z naszego kościoła.
 • Ten numer będzie miał numer 99 ½ i ukaże się w przeciągu kilku następnych dni - poinformujemy.
 • Ten numer będzie dostępny na stronie naszej parafii oraz w kilkunastu papierowych egzemplarzach w dotychczasowym formacie.
 • Opracujemy bazę archiwalną "Posłańców Św. Jacka", tak byśmy w czasie kwarantanny domowej mogli powspominać poprzednie lata.

 

Wasz Proboszcz,
Ks. Krzysztof

25.03.2020, godz. 21:20 | dekret Biskupa Gliwickiego ws. nowych zarządzeń

Prezentujemy poniżej treść (PDF) dekretu z dnia 25 marca. O tym, co dokładnie to wszystko oznacza będziesz mógł przeczytać w następnej informacji.

BISKUP GLIWICKI  dnia 25 marca 2020 r.

DEKRET BISKUPA GLIWICKIEGO

            W związku z nowymi ograniczeniami wprowadzonymi przez władze Rzeczypospolitej Polskiej z dniem 25 marca 2020 roku, należy na terenie Diecezji Gliwickiej przestrzegać, do odwołania, następujących zasad:

 1. Utrzymane zostaje w mocy postanowienie z dnia 14 marca 2020 roku zawieszające godziny sprawowania Mszy świętych w kościołach parafialnych, filialnych i kaplicach. Księża jednak nadal pozostają zobowiązani do codziennego – bez udziału wiernych, przy zamkniętych drzwiach – sprawowania Mszy świętych w/w obiektach sakralnych w przyjętych na dany dzień intencjach. W mocy pozostaje także nakaz odprawiania każdego dnia dodatkowej Mszy świętej do Miłosierdzia Bożego w intencji wszystkich chorych, osób w niebezpieczeństwie śmierci, personelu medycznego oraz o ustanie szerzącej się epidemii. Udzielam prawa wszystkim kapłanom prawa binacji w dni powszednie oraz trynacji w niedziele i święta nakazane.

Solidaryzując się z apelem władz państwowych prosi się wiernych, by także w niedziele i święta nakazane pozostali w domach i korzystali z udzielonej im dyspensy od uczestnictwa w  niedzielnej lub świątecznej Mszy świętej.

 1. Ze względu na sytuację epidemiczną zalecam kapłanom, aby przygotowywanie paramentów a zwłaszcza kielicha do sprawowania Mszy świętej, spożywanie z niego Krwi Pańskiej oraz puryfikacja była pozostawione głównemu celebransowi, nawet jeśli są obecni kapłani koncelebrujący lub inni posługujący. Kapłani koncelebranci – jeśli są – powinni przyjmować komunię świętą przez zanurzenie Ciała Pańskiego w Krwi Pańskiej przed głównym celebransem, który spożywa całą pozostałą Krew Pańską, jako ostatni.
 2. Ze względu na stan epidemiczny wszyscy wierni są zachęceni do jednoczenia się
  z Jezusem Chrystusem poprzez komunię świętą duchową, którą można przyjąć posługując się następującą modlitwą: Jezu mój, wierzę, że jesteś obecny w Najświętszym Sakramencie. Miłuję Cię nade wszystko i pragnę zjednoczyć się z Tobą w mojej duszy. Ponieważ teraz nie mogę Cie przyjąć sakramentalnie, przyjdź przynajmniej duchowo do mego serca. Jednoczę się z Tobą jakbyś rzeczywiście był we mnie obecny, oddaję Ci się zupełnie i proszę gorąco: nie dozwól, abym kiedykolwiek oddalił się od Ciebie. Amen.
 3. Duszpasterze zobowiązani są przypomnieć wiernym, że czas komunii świętej wielkanocnej, nakazanej trzecim przykazaniem kościelnym, obejmuje w Polsce okres od Środy Popielcowej do Niedzieli Trójcy Świętej.
 4. W okresie przedświątecznym zabrania się duszpasterzom odwiedzania chorych z sakramentami w domach, chyba, że osoba chora znajduje się w niebezpieczeństwie śmierci. W takim wypadku kapłan powinien zachować jak najdalej idące środki ostrożności pamiętając o możliwości udzielenia sakramentu namaszczenia chorych pędzelkiem lub patyczkiem kosmetycznym, zaś komunii świętej za pomocą łyżeczki.
 5. Kwestia sprawowania Mszy świętej w domach zakonnych bądź udzielania komunii świętej osobom konsekrowanym w tychże domach będzie każdorazowo regulowana odrębnym rozporządzeniem wydawanym na prośbę przełożonych poszczególnych domów, z uwzględnieniem ograniczeń wprowadzonych przez władze państwowe. W/w zezwolenia nie stanowią podstawy do udzielania komunii świętej podopiecznym zakładów opiekuńczych prowadzonych przez zgromadzenia zakonne.
 6. Nadal pozostają zawieszone nabożeństwa Gorzkich żali i Drogi Krzyżowej we wszystkich kościołach i kaplicach, jak również wszelkie rekolekcje i misje parafialne, spotkania formacyjne, szkolenia, kursy, pielgrzymki i wyjazdy organizowane przez parafie i inne agendy Diecezji Gliwickiej.
 7. Pozostaje w mocy nakaz ograniczenia uroczystości pogrzebowych jedynie do trzeciej stacji (na cmentarzu), którą można odprawić w obecności najbliższej rodziny zachowując jednak bezpieczną odległość pomiędzy obecnymi oraz przepis prawa państwowego o ograniczeniu liczby uczestników zgromadzenia do 5 osób – nie wliczając kapłana oraz obsługi ceremonii. Msza św. pogrzebowa może być odprawiona w dniu pogrzebu, lecz bez udziału wiernych przy zamkniętych drzwiach lub w terminie późniejszym, w zależności od ustaleń poczynionych z rodziną zmarłego.
 8. Zaleca się by kościoły nadal pozostały otwarte celem umożliwienia wiernym indywidualnej modlitwy, mając jednak na uwadze ograniczenie do 5 liczby osób przebywających w kościele. Odpowiedzialność za realizację tego ograniczenia spoczywa na księżach proboszczach. W razie braku możliwości wyegzekwowania realizacji przepisów władz państwowych księża proboszczowie mogą podjąć decyzję o ograniczeniu czasu otwarcia świątyni, a nawet o jej czasowym zamknięciu.
 9. Duszpasterze powinni przypomnieć wiernym, że ani II przykazanie kościelne ani też przepis kan. 989 KPK nie obligują ich do skorzystania z sakramentu pokuty i pojednania w okresie poprzedzającym święta Wielkiej Nocy. Nadto powinni pouczyć wiernych, że ze względu na nadzwyczajne i poważne okoliczności są uprawnieni do skorzystania z nadzwyczajnej drogi pojednania jaką jest wzbudzenie żalu doskonałego podjętego z miłości do Boga, który daje przebaczenie nawet grzechów śmiertelnych, jeśli zawiera w sobie: mocne postanowienie przystąpienia do sakramentu pokuty i pojednania, gdy tylko będzie to możliwe; wyznanie grzechów odpuszczonych w sposób nadzwyczajny w sakramentalnej spowiedzi pod sankcją wpadnięcia na nowo w grzech śmiertelny.
 10. W związku z tym, że nie będzie w parafii organizowana spowiedź przedświąteczna, wyrazem duszpasterskiej troski niech będzie umożliwienie skorzystania z sakramentu pokuty i pojednania tym wiernym, którzy o to poproszą, z uwzględnieniem ogłoszonych obowiązujących norm bezpieczeństwa. Miejscem takiej spowiedzi niech będzie zakrystia, kaplica, salka parafialna bądź inne pomieszczenie (nie konfesjonał).

Przy spowiedzi należy zachować większą odległość pomiędzy penitentem a spowiednikiem.

 1. Przypominam o unikaniu wszelkich nadużyć związanych z sakramentem pokuty, jak np. spowiedź przez środki masowego przekazu (telefon, internet, itp.). Po ustaniu pandemii we wszystkich parafiach należy zorganizować spowiedzi parafialne.
 2. Mając na względzie Notę Penitencjarii Apostolskiej z 20.03.2020 roku oraz przepis 961, § 2 KPK udzielam zezwolenia, w nadzwyczajnych i poważnych sytuacjach, na udzielenie absolucji generalnej kilku penitentom bez indywidualnego wyznania grzechów, to jest Kapelanom szpitali zakaźnych oraz jednoimiennych dedykowanych leczeniu osób zarażonych wirusem COVID-19 tym pacjentom oraz personelowi, którzy wyrażą wolę skorzystania z tej możliwości.
 3. Korzystający z upoważnienia do absolucji generalnej zobowiązani są do zachowania następujących warunków:
  a) powinni przed skorzystaniem z upoważnienia zawiadomić o swoim zamiarze Biskupa Gliwickiego, a gdy jest to niemożliwie ze względu na poważną sytuację naglącą powinni jak najszybciej poinformować go o udzielonej absolucji generalnej;
  b) przed udzieleniem absolucji generalnej powinni zapytać penitentów – jeśli jest to możliwe – o ich wolę skorzystania z tej możliwości, jak również pouczyć ich o możliwość skorzystania z nadzwyczajnej drogi odpuszczenia grzechów, o której mowa w punkcie 10;
  c) za każdym razem powinni pouczyć penitentów korzystających z absolucji generalnej
  o obowiązku wyznania wszystkich grzechów ciężkich tą absolucją objętych przy następnym indywidualnie sprawowanym sakramencie pokuty i pojednania, pod sankcją ponownego wpadnięcia w te grzechy;
  d) udzielający absolucji generalnej powinni – w miarę możliwości – zastosować odpowiednie środki nagłaśniające, aby penitenci mogli usłyszeć rozgrzeszenie;
  e) przy udzielaniu absolucji generalnej należy zachować obrzęd liturgiczny przewidziany w Ordo Paenitentie.
 4. Wszystkich wiernych – zarówno duchownych jak i świeckich – zachęcam do codziennej modlitwy różańcowej o godz. 20.30 tak, by mogła się ona zakończyć Apelem Jasnogórskim. Kapłanów i osoby konsekrowane proszę o jej odmawianie w swoich wspólnotach, zaś wiernych świeckich w swoich rodzinach.
 5. Nadal zawieszona pozostaje posługa nadzwyczajnych szafarzy Komunii świętej.
 6. Kapłani powinni zachowywać obowiązek rezydencji, pozostając do dyspozycji swoich Niech jednak – jeśli to możliwe – starają się o kontakt z nimi za pośrednictwem Internetu czy telefonii stacjonarnej lub komórkowej. W kontakcie osobistym niech pamiętają o środkach bezpieczeństwa sanitarno-epidemiologicznego i o ograniczeniu liczby osób do 1.
 7. Kuria Diecezjalna w Gliwicach, będzie czynna w ograniczonym wymiarze od poniedziałku do piątku w godzinach od 9.00 do 12.00. W Wielkim Tygodniu Kuria będzie nieczynna. Wszyscy Petenci są proszeni o załatwianie spraw nagłych za pośrednictwem swoich duszpasterzy. Możliwy jest także kontakt telefoniczny lub mailowy.

Celebracje Wielkiego Tygodnia

 1. Duszpasterze powinni sprawować Mszę świętą w Niedzielę Palmową bez udziału wiernych oraz innych osób posługujących. W celebracjach parafialnych należy pominąć procesję z gałązkami palmowymi zachowując jednak sam obrzęd pobłogosławienia gałązek palmowych.
  W Niedzielę Palmową nie przewiduje się specjalnego spotkania dla młodzieży oraz uroczystej liturgii sprawowanej w kościele katedralnym.
 2. W Niedziele Palmową, w Wielką Sobotę, podczas Liturgii Wigilii Paschalnej oraz
  w Okresie Wielkanocnym zabronione są jakiekolwiek pokropienia.
 3. Udział wiernych w Mszy świętej Krzyżma, Liturgii Męki Pańskiej i Wigilii Paschalnej nie jest nakazany przepisami prawa kanonicznego oraz liturgicznego stąd wierni nie biorący udziału w tych celebracjach nie zaciągają jakiegokolwiek grzechu.
 4. Msza święta Krzyżma – z pobłogosławieniem świętego Krzyżma, olejów chorych
  i katechumenów – zostanie przez Biskupa Gliwickiego odprawiona w formie prostej, w katedrze, wyłącznie z udziałem zaproszonych przez niego kapłanów – współpracowników, bez udziału wiernych świeckich i osób konsekrowanych.
 5. Mszę świętą Wieczerzy Pańskiej należy celebrować bądź koncelebrować bez udziału wiernych we wszystkich kościołach parafialnych Diecezji Gliwickiej. W celebracji należy pominąć obrzęd Umycia Nóg i procesję do Ciemnicy, pozostawiając Najświętszy Sakrament w tabernakulum. Z tego powodu zakazuje się organizowania adoracji Najświętszego Sakramentu od Mszy świętej Wieczerzy Pańskiej aż do Liturgii Męki Pańskiej sprawowanej w Wielki Piątek.
 6. Nie zezwala się na udzielanie wiernym, którzy nie będą mogli wziąć udziału we Mszy świętej Wieczerzy Pańskiej komunii poza Mszą świętą. Usilnie zachęca się ich jednak do komunii świętej duchowej zgodnie ze wskazaniami zawartymi w punkcie 3.
 7. Wierni mogą w swoich domach odprawić wspólnie w godzinach popołudniowych lub wieczornych Drogę Krzyżową oraz połączyć ją z rodzinną adoracją Krzyża zgodnie ze wskazaniami zawartymi w punkcie 29.
 8. Liturgię Męki Pańskiej należy sprawować we wszystkich kościołach parafialnych Diecezji Gliwickiej bez udziału wiernych. Podczas adoracji krzyża nie należy oddawać mu czci przez ucałowanie, a jedynie przez przyklęknięcie.
 9. Do Modlitwy Powszechnej przewidzianej w obrzędach liturgicznych należy dodać następujące wezwanie:

K: Módlmy się za całą ludzkość zmagającą się z pandemią, * za osoby zarażone groźnym wirusem, * za wszystkich którzy z narażeniem zdrowia i życia posługują chorym, * za sprawujących władzę i zabiegających o zażegnanie zagrożenia, * aby Bóg wspierał ich starania swoją mocą * i okazał miłosierdzie całemu światu.

GC: Módlmy się:

Wszechmogący wieczny Boże w swojej ojcowskiej miłości wejrzyj na pokorne błaganie Twoich dzieci. + Przebacz nam nasze winy, oddal od nas wszelki lęk, okaż swoje miłosierdzie i obroń nas swoją wszechmocną prawicą od nieszczęścia pandemii, * abyśmy mogli wielbić Twoją niezmierzoną dobroć i miłość. Przez Chrystusa Pana naszego.

W: Amen.

 1. Z uwagi na zaistniałe okoliczności, nakazuje się w Liturgii Męki Pańskiej opuszczenie procesji z Najświętszym Sakramentem do Bożego Grobu. Tym samym nie ma konieczności jego wznoszenia. W związku z tym nie jest także dozwolona adoracja Pana Jezusa w Bożym Grobie oraz indywidualna adoracja Krzyża w kościele.
 2. Duszpasterze niech zachęcą wiernych do przeprowadzenia adoracji Krzyża we wspólnotach rodzinnych, w domach. Nie zaleca się jednak oddawania czci Krzyżowi przez ucałowanie. Zamiast tego gestu należy zaproponować uklęknięcie całej rodziny przed krzyżem i wspólne, trzykrotne odmówienie następującej modlitwy:

Kłaniamy Ci się Panie Jezus Chryste i błogosławimy Ciebie.
Żeś przez Krzyż i Mękę swoja odkupił świat. 

 1. W Wielką Sobotę nie zezwala się na adorację Pana Jezusa w Bożym Grobie oraz na adorację Krzyża w kościele. Zachęca się natomiast wiernych, by w swoich domach wspólnie odczytali Mękę Pana Naszego Jezusa Chrystusa według Św. Jana rozdziały: J 18, 1 – 19, 42.
 2. Duszpasterzom zabrania się organizowania i celebrowania tradycyjnego błogosławienia pokarmów na stół wielkanocny. Wiernym należy natomiast zaproponować obrzęd Błogosławieństwa posiłku w domu przed śniadaniem wielkanocnym, zgodnie z księgą: Obrzędy błogosławieństw dostosowane do zwyczajów diecezji polskich, t. 2, Katowice 2001, nn. 1347 – 1350 którego tekst należy umieścić na stronach internetowych parafialnych i diecezjalnych.
 3. Podczas Liturgii Wigilii Paschalnej, którą należy sprawować bez udziału wiernych we wszystkich kościołach parafialnych Diecezji Gliwickiej należy zachować:
 4. w Liturgii Światła wyłącznie następujące obrzędy: zapalenie w kościele Paschału
  i odczytanie Orędzia Wielkanocnego;
 5. w Liturgii Chrzcielnej wyłącznie odnowienie Przymierza Chrztu świętego (bez pokropienia).

Przepisy końcowe

 

 1. Proszę o umieszczenie informacji o transmisjach internetowych, radiowych
  i telewizyjnych (jaka godzina i jaki kanał bądź program ewentualnie pasmo radiowe itp.) nabożeństw Niedzieli Palmowej oraz Triduum Paschalnego szczególnie z Jasnej Góry oraz Katedry Gliwickiej.
 2. Wszystkie parafie, które technicznie są w stanie przeprowadzić transmisje internetowe z własnych kościołów parafialnych proszone są o realizację tego dzieła. Księża Proboszczowie są proszeni o zamieszczenie, z wyprzedzeniem, na parafialnych stronach internetowych oraz w gablotach ogłoszeniowych informacji dotyczących kwestii poruszonych w niniejszym zarządzeniu.
 3. W zależności od rozwoju sytuacji związanej z pandemią, będą wydawane kolejne wskazania.

 

                                                                                                            + Jan Kopiec
Biskup Gliwicki

24.03.2020, godz. 10:15 | codzienna adoracja Najświętszego Sakramentu

[25.03.2020] Artykuł zaktualizowano uwzględniając najnowsze zalecenia Księdza Biskupa Jana Kopca oraz Ministerstwa Zdrowia.

Od środy, 25 marca, od uroczystości Zwiastowania Pańskiego, zapraszamy w godzinach 7:00-8:00 oraz 17:00-18:00 (czw. i pt. 16:00-17:00) na adorację Najświętszego Sakramentu. Dziękujemy Wspólnocie Żywego Różańca i Bractwu Najświętszego Sakramentu, którzy zadbają o bezpieczeństwo naszego zdrowia podczas modlitwy. Prosmy, by w kościele nie przebywało więcej niż 5 osób jednocześnie. W imię miłości braterskiej - poczekajmy chwilę na zewnątrz. 

Za deon.pl przedstawiamy przewodnik, który pozwoli dobrze przeżyć chwile, które spędzamy adorując Najświętszy Sakrament:

1. Co zrobić zaraz po przyjściu - przyjdź w ciszy i skupieniu do kościoła lub na nabożeństwo przed Najświętszym Sakramentem. Uklęknij przed Nim i zrób znak Krzyża. Pamiętaj, że to Bóg jest obecny w tym kawałku chleba.

2. Pomódl się słowami tej modlitwy - po tym, jak usiądziesz w ławce, uklęknij i odmów modlitwę, która przygotuje twoje serce. Może być to modlitwa własnymi słowami lub zaczerpnięta z modlitewnika. My polecamy tę poniższą:

O mój Jezu w Hostii skryty,
Na kolanach wielbię Cię.
W postać chleba Tyś spowity,
Bóstwo Twoje kryje się.
Ty Co rządzisz całym światem,
Me zbawienie w ręku masz;
Tu przed Twoim Majestatem
Aniołowie kryją twarz.
O światłości przysłoniona,
Rzuć mi Twój promienny blask.
O dobroci nieskończona,
Otwórz dla nas skarby łask.
Chlebie życia przeobfity,
Nasyć duszy mojej głód.
Boski ogniu tu zakryty,
Rozgrzej serca mego chłód.
Jezu, Tyś jest Zbawicielem,
Ustrzeż mnie od zgubnych dróg.
Bądź mi siłą i weselem.
Boś w tej Hostii żywy Bóg.
Dla miłości Matki Twojej
Racz wysłuchać prośbę mą:
Bądź miłością duszy mojej,
Nie gardź moją cichą łzą.

3. Duchowe czytanie i kontemplacja - możesz wybrać fragment Ewangelii lub coś ze swojego modlitewnika. Zastanów się nad tym. Po tej refleksji, pozostań w ciszy i rozmyślaj na temat tego, co właśnie przeczytałeś. To bardzo ważne, że próbujesz wyciszyć swój umysł i serce a odrzucić rozpraszające myśli i wysłuchać tego, co Bóg do ciebie mówi. Mówi się, że "cisza pomaga duszy usłyszeć więcej". Kiedy czytasz fragment Ewangelii, wyobraź sobie tę scenę i pomyśl o tym, jest napisane na kartach Biblii. Pomyśl też o twoich uczuciach i myślach, które budzą się w twoim sercu.

4. Pisz - to bardzo użyteczny zwyczaj.  Możesz prowadzić dziennik przeznaczony specjalnie dla chwile przed Najświętszym Sakramentem, w którym będziesz spisywać swoje refleksje o tym co poczułeś i pomyślałeś. To pomoże twojej pamięci oraz życiu duchowemu. Przypomni o momentach, w których doświadczyłeś działania Boga i pozwoli uporządkować to wszystko, co działo się w twojej głowie. Kiedy masz trudny czas, będziesz mieć możliwość powrotu do spotkań z Panem, które cię umocnią.

5. Módl się - po refleksji odmów różaniec, odpraw Drogę Krzyżową, pomódl się swoimi słowami.

6. Odmów Koronkę do Bożego Miłosierdzia i przyjmij Komunię duchową - w obecności odsłoniętego Najświętszego Sakramentu, możesz przyjąć Go w swoim sercu w czasie tak zwanej Komunii. Tak pisał o niej papież Benedykt XVI:

Nawet wtedy, kiedy nie jest możliwe przystąpienie do sakramentalnej Komunii, uczestnictwo we Mszy św. pozostaje konieczne, ważne, znaczące i owocne. W tej sytuacji dobrze jest żywić pragnienie pełnego zjednoczenia z Chrystusem, za pomocą, na przykład, praktyki Komunii duchowej, przypomnianej przez Jana Pawła II i polecanej przez świętych mistrzów życia duchowego. (Sacramentum caritatis 55)

Po przyjęciu Komunii w ten sposób możesz odmówić Koronkę do Bożego Miłosierdzia. Zakończ słowami:

Jezu mój! wierzę, że jesteś obecny w Najświętszym Sakramencie. Miłuję Cię nade wszystko i pragnę Cię posiadać w duszy mojej. Ponieważ teraz nie mogę Cię przyjąć sakramentalnie, przyjdź przynajmniej duchowo do serca mojego. Obejmuję Cię jakobyś już do mnie przyszedł i cały z Tobą się łączę, nie dozwól, abym się miał oddalić od Ciebie. Amen.

7. Odmów modlitwę końcową - na sam koniec możesz pomodlić się znów swoimi słowami, podziękować za to, że otrzymałeś łaski od Boga. Podziękuj za to, pamiętaj w modlitwie o tych, którzy prosili cię o pomoc. Zakończ adorację słowami:

Niech będzie Bóg uwielbiony!

Niech będzie uwielbione święte Imię Jego!

Niech będzie uwielbiony Jezus Chrystus, prawdziwy Bóg i prawdziwy człowiek!

Niech będzie uwielbione Imię Jezusowe.

Niech będzie uwielbione Najświętsze Serce Jezusowe!

Niech będzie uwielbiona Najświętsza Krew Jezusowa!

Niech będzie uwielbiony Pan Jezus w Najświętszym Sakramencie Ołtarza!

Niech będzie uwielbiony Duch Święty Pocieszyciel!

Niech będzie pochwalona Bogarodzica, Najświętsza Panna Maryja!

Niech będzie pochwalone jej święte i Niepokalane Poczęcie!

Niech będzie pochwalone imię Maryi, Dziewicy i Matki!

Niech będzie pochwalony św. Józef, Jej przeczysty Oblubieniec!

Niech będzie uwielbiony Bóg w swoich Aniołach i w swoich świętych!