HARMONOGRAM ŻYCIA DUSZPASTERSKIEGO

OKRES WIELKANOCNY (aktualizacja po Niedzieli Miłosierdzia Bożego, 19.04.2020):

 

Od poniedziałku do soboty:

 • 6:30 - 7:00 - salka "Matki i dziecka" - możliwość Spowiedzi Świętej**
 • 7:00 - kościół - Eucharystia*
 • 7:45 - 8:00 - salka "Matki i dziecka" - możliwość Spowiedzi Świętej**
 • 8:00 - kościół - Eucharystia*
 • 17:30 - 18:00 - salka "Matki i dziecka" - możliwość Spowiedzi Świętej**
 • 18:00 - kościół - Eucharystia*
 • 20:30 - kościół oraz transmisja w internecie - Modlitwa Różańcowa o pokój serc

 

Czwartek:

 

Niedziela:

 • 7:00 - kościół - Eucharystia*
 • 9:00 - kościół - Eucharystia*
 • 10:30 - kościół oraz transmisja w internecie - Eucharystia*
 • 12:00 - kościół - Eucharystia*
 • 16:30 - kościół - dodatkowa Eucharystia*
 • 17:30 - kościół - Nieszpory*
 • 18:00 - kościół - Eucharystia*
 • 20:30 - transmisja w internecie - Modlitwa Różańcowa o pokój serc

 

* Obowiązują przpisy państwowe - do kościoła aktualnie może wejść 98 osób. Bardzo prosimy zajmować tylko i wyłącznie miejsca, które zostały oznaczone specjalnym znakiem. Jeżeli po wejściu do kościoła nie zobaczysz już wolnego miejsca (nie zobaczysz już żadnego wolnego znaku przy którym można uśiąść) - w imię miłości braterskiej poczekaj na zewnątrz. Przestrzegajmy aktualnych zaleceń Ministerstwa Zdrowia!

** Spowiedź Święta możliwa jest tylko w salce "Matki i dziecka" - tam jesteśmy w stanie zapewnić sobie i wam bezpieczeństwo. Poproś księdza, który siedzi ławce w pobliżu kaplicy o spowiedź, jeśli nie ma go aktualnie w salce. Zapewniamy Was, że dbamy o wasze zdrowie. W czasie spowiedzi zachowana jest odpowiednia odległość między penitentem a spowiednikiem, dezynfekujemy codziennie klamki i powierzchnie często dotykane.

PODZIĘKOWANIE:

Otrzymujemy od Was bardzo wiele serdecznych słów wdzięczności i życzliwości. Panu Bogu i Wam, nasi kochani parafianie i wszystkim tym, którzy przez Internet mają z nami kontakt, chcemy także podziękować: za to że jesteście z nami, że przez codzienny różaniec tworzymy wspólnotę wiary. Szczególne słowa wdzięczności kierujemy do tych wszystkich, którzy przez wpłatę/przelew na konto naszej parafii, rozumieją ten trudny czas także pod względem materialnym funkcjonowania parafii. Za waszą troskę i materialną pomoc z serca dziękujemy! Numer konta naszej wspólnoty parafialnej to: 54 1240 1343 1111 0000 2360 1015. 

 

NAJNOWSZE KOMUNIKATY SPECJALNE:

19.04.2020, godz. 15:00 | Kościół wraca do kościoła

Zgodnie z najnowszymi wskazaniami Ks. Bp. Jana Kopca od dnia jutrzejszego powracamy do standardowego układu sprawowania Mszy Świętych.

Dodatkowo w niedzielę odprawimy Eucharystię o godzinie 16:30. Szczegółowe informacje (w tym liczbę osób, które mogą jednocześnie przebywać w kościele) podamy po dzisiejszej Modlitwie Różańcowej o pokój serc.

Transmisje codziennej modlitwy różańcowej oraz niedzielnej Eucharystii (10:30) zostaną, póki co, utrzymane.

WAŻNE PYTANIA I WAŻNE ODPOWIEDZI:

 1. CZY WIERNI W KOŚCIOŁACH MUSZĄ ZASŁANIAĆ USTA I NOS?
  Wierni gromadzący się w kościołach na liturgii i poza nią (np. w czasie Adoracji Najświętszego Sakramentu) są zobowiązani do zasłaniania ust i nosa.
 2. JAK PRZYJMOWAĆ KOMUNIĘ ŚWIĘTĄ, KIEDY MAM NA SOBIE MASECZKĘ?
  Biskup Gliwicki zaleca przyjmowanie Komunii Świętej na rękę. Osoby, które pragną przyjąć Komunię Świętą do ust - usilnie proszone są, by ustawić się w kolejce na samym końcu. Wówczas twarz trzeba odsłonić przy przyjmowaniu Komunii św. w taki sposób, aby nie dotykać rękami zewnętrznej części maski.
 3. KTO JEST ZWOLNIONY Z ZASŁANIANIA NOSA I UST PODCZAS LITURGII I NABOŻEŃSTW?
  Z obowiązku zasłonięcia ust i nosa w czasie liturgii zwolniony jest tylko celebrans/celebransi ją sprawujący (podczas jej trwania). Zwolnienie to nie obowiązuje duchownego udającego się do kościoła bądź wracającego z niego, korzystającego w tym czasie z przestrzeni publicznej (drogi, chodnika, placu kościelnego).

 

WSKAZANIA BISKUPA GLIWICKIEGO

W nawiązaniu do Rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, zmienia się dotychczasowe postanowienia w następujący sposób:

 1. Utrzymane zostają w mocy postanowienia Dekretu nr 363/20/A z dnia 25 marca 2020 roku oraz Komunikatu z dnia 10 kwietnia 2020 roku.
 2. Do odwołania pozostaje w mocy dyspensa od obowiązku uczestniczenia we Mszy św. niedzielnej oraz w święta nakazane z dnia 12 marca 2020 roku o czym należy poinformować wszystkich parafian i jednocześnie w dalszym ciągu zachęcać ich do uczestniczenia we Mszy Świętej za pośrednictwem radia, telewizji lub internetu.
 3. Zezwala się na odprawianie Mszy św. z ludem z zastrzeżeniem, że w kościele może przebywać maksymalnie taka ilość osób, aby na jednego wiernego przypadało co najmniej 15 m² powierzchni użytkowej kościoła.
 4. Przypomina się, że osoby przebywające w kościele lub na cmentarzu zobowiązane są do zachowania sanitarnych wymogów bezpieczeństwa, w tym mają mieć zasłonięte usta i nos. Z obowiązku zakrywania ust i nosa zwolnieni są duchowni w czasie sprawowania obrzędów religijnych.
 5. Do Komunii św. należy podchodzić z zachowaniem odpowiedniej odległości między poszczególnymi osobami. Zaleca się, aby Komunię św. przyjmować na rękę. Natomiast osoby przyjmujące Komunię św. do ust powinny przyjmować ją na końcu.
 6. Kapłan udzielający Komunii św. musi obowiązkowo zdezynfekować ręce zarówno przed jej rozdaniem, jak i po zakończeniu obrzędu.
 7. Kolejne wskazania będą publikowane w miarę ogłaszania nowych wytycznych przez władze państwowe.

+ Jan Kopiec
Biskup Gliwicki

16.04.2020, godz. 10:30 | zmarła nasza parafianka

Pogrzeb ś.p. Marii Stawiarskiej odbędzie się w piątek, 17 kwietnia 2020 roku o godzinie 11:00. Uprzejmie prosimy, by na cmentarzu, zgodnie z zarządzeniami państwowymi, nie przebywało więcej niż 5 osób. Przypominamy również o obowiązku posiadania maseczek zakrywających nos oraz usta.

Wieczny odpoczynek racz jej dać, Panie...

11.04.2020, godz. 12:45 | nowe informacje ws. Sakramentów

Ks. Biskup Jan Kopiec wydał nowe zarządzenia dotyczące sprawowania niektórych Sakramentów. Najważniejsze informacje to:

 • Udzielanie Sakramentu Bierzmowania oraz kontynuacja przerwanej wizytacji kanonicznej, zostaną wznowione po 31 sierpnia br. Szczegółowy harmonogram zostanie opracowany i podany do wiadomości po złagodzeniu ograniczeń wprowadzonych przez władze państwowe.

 • Takie same ograniczenia czasowe dotyczą Pierwszej Komunii Świętej i związanej z tym pierwszej spowiedzi dzieci (będą przeprowadzane nie wcześniej niż 31 sierpnia), jednakże ostatecznie uzależnione to będzie od wznowienia zajęć w szkołach.

 • W przypadu Saramentu Małżeństwa - istnieje możliwość bezproblemowego przełożenia uroczystości na późniejszy termin - w zależności od decyzji zainteresowanych. Przy sprawowaniu Sakramentu obowiązują takie same zasady jak podają władze państwowe (tzn. stan na dzień dzisiejszy - maksymalnie 5 osób obecnych w kościele).

Więcej informacji tutaj.

06.04.2020, godz. 20:30 | zmarła nasza parafianka

Z ogromnym żalem informujemy, że w dniu 3 kwietnia zmarła ś.p. Grażyna Kwaśny. Przeżyła 63 lata. Mszę żałobną bez udzuału wiernych sprawowaliśmy 8 kwietnia w naszym kościele o godz. 18:00, natomiast pochówek na cmentarzu odbył się w wąskim gronie rodziny również 8 kwietnia.

Wieczny odpoczynek racz jej dać Panie...

06.04.2020, godz. 10:50 | uaktualniliśmy zakładkę "dla dzieci i młodzieży"

Zapraszamy, żeby zapoznać się z pomysłami jak przeżyć dobre Wielki Tydzień z dziećmi :) Kliknij tutaj.

05.04.2020, godz. 20:30 | rozwiązanie konkursu dla dzieci "Strażnik Skarbów"

Rozwiązanie konkursu dla dzieci "Strażnik Skarbów" - jak dobrze wiecie (jeśli modliliście się z nami wczorajszego wieczora różaniec) nie ma szans wyłowić spośród poniższych nagrań (poskładaliśmy z nich jeden teledysk) jednoznacznego zwycięzcę!

Dlatego, w pierwszą niedzielę po ustaniu pandemii zapraszamy wszystkich autorów po upominek-niespodziankę!

Gratulujemy wszystkim dzieciom!

03.04.2020, godz. 11:50 | e-Posłaniec św. Jacka

Przed każdym kolejnym numerem „Posłańca św. Jacka”, na zebraniu Redakcji, omawia się podział artykułów do napisania. Już na dwóch ostatnich spotkaniach rozmawialiśmy o „Posłańcu św. Jacka”, który w Niedzielę Palmową ukazałby się z nr „100”. Wraz z planowaniem tego setnego numeru pomyśleliśmy o: nowej szacie graficznej, nowej czcionce, wydaniu w pełni kolorowym ze wspomnieniami redaktorów pierwszych numerów… Pomysłów zrodziło się naprawdę wiele.

Niestety, w związku z obecną sytuacją, na ten setny numer musimy jeszcze poczekać. Dlatego obecny „Posłaniec” o numerze 99 i ½ publikujemy w formie elektronicznej, ale już w nowej szacie graficznej. Istnieje możliwość zapisania się na papierową wersję tego numeru przez formularz zgłoszeniowy na naszej stronie internetowej (dostępny poniżej) i odbioru w kancelarii parafialnej lub zamówienia wysyłki Pocztą Polską na wskazany adres.

PRZEJDŹ NA STRONĘ POSŁAŃCA, ABY DOWIEDZIEĆ SIĘ WIĘCEJ

26.03.2020, godz. 14:00 | Pierwsza Komunia Święta

Drodzy Rodzice!

Nadzwyczajna obecnie sytuacja związana z szerzeniem się koronawirusa powoduje pojawianie się szeregu pytań co do najbliższej przyszłości, także pytań związanych z tegoroczną uroczystością I Komunii św. Najważniejsze informacje pragnę wam przekazać w kilku punktach poniżej:

 1. Termin:
  • Planowany termin I spowiedzi św. (28.04.2020) i Uroczystości I Komunii św. (10.05.2020) zostanie zachowany pod warunkiem, że po świętach wielkanocnych dzieci wrócą do szkół.
  • Gdyby jednak obecna sytuacja się przedłużyła do końca kwietnia lub do połowy maja, uroczystość I Komunii św. odbyła by się w naszej parafii w drugą niedzielę czerwca tzn. 14 czerwca br.
  • Jeśli ks. biskup rozporządzeniem przesunie terminy uroczystości I Komunii św. na przełom sierpnia i września, w jak najkrótszym czasie podam propozycję terminu I Komunii św. w naszej parafii, zgodny z ewentualnym rozporządzeniem.
 2. Książeczki, różańce świece, itd. - wszystkie zamówione rzeczy do I Komunii św. można już odbierać w Kancelarii parafialnej w godzinach urzędowania.
 3. Stroje komunijne są już prawie gotowe. Pani, która szyje stroje przewidywała wersję uroczystości I Komunii św. nawet we wrześniu i w związku z tym, wszystkie stroje są – w języku krawieckim: „bez podwinięcia”. Rękawy, nogawki, alby, w każdej chwili będzie można po przymiarce dokończyć i uszyć do odpowiedniego wzrostu.
 4. Katechizmowe przygotowanie do I Komunii Świętej - bardzo proszę, by oprócz nauki poszczególnych przedmiotów w warunkach domowych, nie zapomnieć o przypilnowanie dzieci, aby zadany materiał przez Panią katechetkę (z tyłu zeszytu do Religii i katechezy online), był realizowany przez naukę z Waszą, rodzicielską pomocą.
 5. "E-kościół" dla dzieci (zwłaszcza) komunijnych - raz w tygodniu, w czwartki o godz. 17:10 jest transmisja przez Internet Nabożeństwa Drogi Krzyżowej dla dzieci wraz z krótką katechezą. Zapraszamy też całą Waszą rodzinę do wspólnej, codziennej modlitwy różańcowej o godz. 20:30 na internetowej stronie parafii św. Jacka i na Facebooku.

Szczęść Boże!
Wasz proboszcz:
Ks. Krzysztof Śmigiera